Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Beyannamede ne varsa hepsi gerçekleşecek’

'Beyannamede ne varsa hepsi gerçekleşecek'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen yemekte, iş dünyası ve çalışma hayatı temsilcileriyle bir araya geldi.

Konuşmasında, 2019’daki genel seçime kadar öngörülebilir siyasal istikrar vaat ettiklerini belirten Davutoğlu, hiçbir gerekçeyle bu siyasi istikrarın bozulmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

“Planlarınızı yaparken iş dünyası olarak kısa dönemli yapmayın, uzun dönemli bir istikrara yatırım yapın” diyen Davutoğlu, “Emek dünyamızın temsilcileri, önümüzdeki istikrar dönemi, hepimizin sahiplenmesi gereken bir unsur olarak en önemli değerimiz olarak savunulmalı. İkincisi, insan haklarına ve temel hürriyetlere dayalı bir hukuk düzeni” ifadesini kullandı.

Gelecek dönemle ilgili planlamalarına değinen Davutoğlu, seçim beyannamesinde vaatlerde bulunduklarını hatırlattı.

Davutoğlu, 13 yıl içinde siyasette vaat edileni mutlaka yerine getiren bir tavır sergilediklerini, vaat ettikleri hiçbir şeyin eksik kalmadığını, eksik kalacak hiçbir şeyi de vaat etmediklerini dile getirerek, “Halkımıza bir kez daha ifade ediyorum, beyannamemizde ne varsa hepsi gerçekleşecek. Halkımıza seçim meydanlarında ne söylemişsek o bizim için bir senet mahiyetindedir. O senedin gereği yapılacak” dedi.

Bütün vaatleri ilk üç ayda hayata geçireceklerinin altını çizen Davutoğlu, “Eğer yasal düzenleme gerektiren bir vaat ise Meclis takvimi ona uymamış ise belki kısa gecikmeler olur ama yasal düzenleme gerektirmeyen vaatlerin tümünü hemen, yasal düzenleme gerektiren vaatleri -kısa sürede gerçekleşebilecek yasal düzenlemeler ise- üç ay içinde hayata geçireceğiz” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, kaynağı detayıyla hesap ederek bu yola çıktıklarını belirterek, hiç kimsenin kaygısının olmamasını istedi.

‘İstikrar ortamı sürecek’

Davutoğlu, şunları söyledi:

“7 Haziran’dan 1 Kasım’a olan dönemde biz halkımıza vadettiğimiz gibi Türkiye’yi yönetimsiz bırakmadık ama bir çok konuda kaygıların ne kadar arttığını da gördük. 1 Kasım seçimlerinde halk, öngörülebilir bir siyasal düzeni, yani istikrarı teminat altına almış ve hepimize bir ev ödevi vermiştir. Bizim size vereceğimiz teminat şudur. Başbakan olarak ben size şu sözü verebilirim, önümüzdeki 4 yıl içinde, gelecek seçimlere kadar bu istikrar ortamı sürecektir. Hiç kimsenin Türkiye’nin siyasal geleceği bağlamında öngörülebilirlik konusunda kaygısı olmaması icap eder. Biz size bu taahhütte bulunuyoruz.”

‘Büyük ıstırap duyuyorum’

Hukuk düzenini sağlayacak yargı reformunun da gerçekleşeceğini dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Ama bütün bunlar inşallah adım adım gerçekleşirken, muhalefete de çağrıda bulunuyorum, hiçbir ön yargı içermeden, kayıt ve kısıtlama olmadan, Türkiye’nin sivil bir anayasaya geçişi için bir yeni girişimde de bulunacağız. Ben dün bir vesileyle zikrettim, 12 Eylül darbe anayasasına, o zamanki o zarf içinde, çok şeffaf bir zarf içinde, koyu kahverengi bir ‘hayır’ oyu vardı, bir de bembeyaz bir ‘evet’ oyu vardı. Dolayısıyla zaten herkes bilirdi kimin ne oy verdiğini. Göstere göstere ‘hayır’ oyu vermiş birisi olarak o genç yaşımda ve o darbe anayasasına tabiri caizse başkaldırmış birisi olarak bugün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanlığı görevini yürütürken aynı darbe anayasasıyla, bu ülkenin idare edilmesinden büyük ıstırap duyuyorum.

Türkiye’ye artık bu anayasa gerçekten dar gelen anayasa.  Öyle bir anayasa yapalım ki birlikte ne darbeler ne başka vesayet sistemleriyle önümüzdeki bir asırda, iki asırda, üç asırda değiştirilebilecek nitelikte olmasın. Öyle bir anayasa yazalım ki herkes kendini o anayasada bulsun.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!