Son Dakika

Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun!

Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun! gözü / Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun.”

Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun!

M. Ali Kayran / Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi 

 Böyle diyor Yunus Emre bir şiirinde, “Miskin Yunus söyler sözü, kan yaş ile doldu gözü / Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun.” Yunus’u bilmek isteyen okulumuz öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Azmi Bilgin’i ziyaret etti.

Hocanın fakültedeki odasında gerçekleşen ziyaretin ana gündemi Türk tasavvuf şiirinin çağları aşan şairi Yunus Emre’ydi. Genelde klâsik Türk şiiri, özelde Türk tasavvuf şiiri uzmanı olan Bilgin, Yunus Emre’nin menkıbelerle örülü hayatı, yaşadığı çalkantılı dönem ve tarihi şahsiyeti hakkında öğrencilerimize bilgiler verdi. Yunus Emre’nin bir mektep ve ekol teşkil ettiğini ifade eden Bilgin, “Yunus Emre, kendisinden sonra bir şiir çığırı oluşturabilecek kudrete sahip ender şairlerden biridir. Öyle ki, sonraki asırlarda gelen kimi şairler, mahlas olarak Yunus ismini seçmişler, onun şiirine öykünmüşler, tabiri caizse “fânî fi Yunus” yani Yunus’ta kendi şairliklerini eritmişlerdir.

Bunun yanında mesela tasavvuf şiirinin Eşrefoğlu Rûmî, Aziz Mahmud Hüdâyî ve Niyâzî-i Mısrî gibi önemli isimlerinde Yunus Emre’nin belirgin etkilerini görmek mümkündür.” şeklinde konuştu. Görüşmede Yunus Emre’nin Türk şiirindeki yeri ve önemi hakkında önemli bilgiler aktaran hocamız, Anadolu’da Türkçenin kuruluşunda ve şiir dili olarak incelmesinde Yunus Emre’nin çok önemli katkılar sunduğunu, onun kuruculuğunda Türk şiirinin dünya şiiri ile boy ölçüşebilecek eserler verebildiğini ifade etti. Bilgin, Yunus’un kimi çevrelerce hoşgörü, hümanizm gibi kavramlarla farklı yönlere çekilmek istendiğine, bu tarz yaklaşımlarla onun şiirindeki İslâmî unsurların yok sayıldığına dikkat çekerek, “Yunus Emre; ilâhî aşkın coşkusu, dünyanın geçiciliği, insanın mükerrem ve muhterem bir varlık oluşu gibi konuları dinî bir atmosfer içinde anlatan Müslüman bir şairdir. Onun şiiri herkes için bir mekteptir.” dedi. Yunus Emre’nin şiirlerinin ve ilahilerinin hemen hemen her meşrepten tekkelerde ve meclislerde yüzyıllardan beridir söylenmekte olduğunu aktaran Bilgin, günümüz insanın ezberinde bile hâlen bir Yunus ilahisinin bulunduğuna dikkat çekti.

Görüşmenin sonunda Yunus Emre hakkında yapılan akademik ve popüler çalışmalar hakkında bilgiler veren hocamız, öğrencilerimize birer kitabını hediye etmek nezaketinde bulundu. Bu güzel sohbet için kendisine teşekkür ediyoruz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.