Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bir hakaret yakıştırması olarak: “Makul Kürt”

Bir hakaret yakıştırması olarak: “Makul Kürt”

Dün Meclis’te AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu’nun konuşmasını kesmek isteyen HDP milletvekilleri arka arkaya sataşmaya başladılar. Orhan Miroğlu, alışık olduğumuz HDP şımarıklığının arasında konuşmasına devam etmeye çalışırken, bir HDP’li hakaret etmek için “Makul Kürt” diye bağırdı. Miroğlu, “Benim makul Kürtlüğümü senin ömrün öğrenmeye yetmez. Ben makul Kürt’üm; ama senin ne Kürt’ü olduğunu bilmiyorum” diyerek cevap verdi.

HDP’nin düşünce dünyası içinde “Kürt Memed’in” yerinin ne olduğu “makul” olmayı hakaret saymasından belli aslında.
Kürt dediğin silahlanacak. Kürt dediğin kendini öldürecek, başka insanları öldürecek. Hendekler kazacak, roket atıp evlerdeki çocukları öldürecek, mayınla Fırat Simpil gibi 13 yaşındaki çocukları parçalayacak.
Kürt kimdir? Kürt kurban eti dağıtan bıyıkları yeni terlemiş bir çocuğun başını demirle ezdikten sonra hırsını alamayıp balkondan atıp üzerinden arabayla geçerken zılgıt çekendir. Kürt, camileri yakandır.
Gelecek hayali kuran, evlatlarını okutan, ticaret yapan, siyaset yapan, devlet başkanı, komutan, sanatçı, anne, baba, âlim olmak isteyen Kürt haindir. PKK’ya karşı gelen Kürt, Kürt değildir.

Kürt makul, mutedil olamaz. Kürt, PKK kiminle pazarlık yaptıysa onun vesayet, vekalet savaşı adına ölendir. Kürt annesi dediğin PKK’ya militan doğurandır. Evladını Kur’an kursuna gönderen, okula gönderen, evlendiren, sabah işe kaldıran anne haindir ve başından vurulmalıdır. Vurulmuştur da.

Kürtler makul olmazlar. Kürt, bir kavim bile değildir ki. Kürt; Kandil Dağı’nda tarif edilmiş bir ideolojik kalabalıktır. Bu ideolojik dayatmaları, üstelik duruma göre İran’ın, bazen Amerika’nın, şimdilerde Rusya’nın, yeri geldiğinde İsrail’in dümen suyuna giden dayatmaları kabul etmeyenlere Kürt denilmez. Kandil Dağı “Serok Obama” dediğinde konu kapanmıştır. “Biji serok Putin”, “Biji serok Hamaney”, “Biji serok Esed” ya da “Biji serok Demirtaş” demenin arasında hiçbir fark yoktur. Paraşütle silah gönderen, Şam Palas Oteli’nde ya da Tahran’da parayı ödeyen kimse o serok olabilir ve bu durum için anında çözümlemeler yazılabilir. Marks mı, Stalin mi yoksa Hitler mi ilham olmuş belli olmayan, aslında hepsi birbirinin aynı olan şizoit metinler harıl harıl ezberlenebilir.

Şeytandan mülhem bu “PKK zihniyeti”, böyle tarif ediyor Kürtleri.

Kemalizm diktası, PKK diktası derken, kim geldiyse ne çok şeye mecbur etti Kürtleri. Sıcak demirden kalıplar yaptı herkes Kürtlere, içine girip yana yana dönüşsünler diye.

Kürtler sırtına aldıkları birkaç eşya, elini tuttukları evlatlarıyla yürürken bir varlık mücadelesi veriyorlar. Aynı dün olduğu gibi bugün de büyük bir soykırım belâsı, Kürtlerin üzerine sel gibi geliyor. Bu mücadele de Kürtleri yalnız bırakırsa bu sel gelir Türkleri de yok eder, Arapları da kim varsa Anadolu’da, onu da alır önüne emperyalizm için, kendini öldüren adamlara dönüştürür.

Erem Şentürk

Etiketler