Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Bizimle alay edip devleti tehdit ediyorlardı”

Çocukları terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattıkları evlat nöbeti 278 gündür kesintisiz devam ediyor. Örgütün elinde olan oğlu Özkan için Sur’dan gelerek onurlu direnişe katılan baba Süleyman Aydın, vekillikleri düşürülen HDP’lileri kastederek “Musa Farisoğulları eylemimizin ilk gününden beri buradan geçip bizimle alay ediyordu. Leyla Güven ise çadırımızın yanı başında, 'Gerillaya katılım da olacak, savaşlar da olacak.' diyerek, devleti tehdit etti” ifadeleri kullandı.

Yunus Kök
“Bizimle alay edip devleti tehdit ediyorlardı”

Diriliş Postası Muhabiri Yunus Kök/İstanbul

Oğlunun PKK tarafından dağa kaçırılmasını HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yaptığı direniş sayesinde engelleyen Hacire anneyi örnek alan ailelerin başlattığı “evlat nöbeti” 278 gündür kesintisiz sürüyor. 13 ailenin evladına kavuştuğu eylemi sürdüren anne ve babalar, PKK kadar HDP’yi de suçlu buluyor.

BUNU HANGİ DEVLET KABUL EDER?

Sur ilçesinden 5 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Özkan için oturma eylemi yapan baba Süleyman Aydın, evlatlarına kavuşana kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti. Önceki gün milletvekillikleri düşürülen HDP’li Musa Farisoğulları ve Leyla Güven’in tutuklanmasını hatırlatan Aydın, “Musa Farisoğulları eylemimizin ilk gününden beri buradan geçip bizimle alay ediyordu, bizi görmezden geliyordu. Leyla Güven ise çadırımızın yanı başında, ‘Gerillaya katılım da olacak, savaşlar da olacak.’ diyerek, devleti tehdit etti. Bunu hangi devlet kabul eder? HDP milletvekilleri PKK ile aranıza mesafe bırakın. 277 gündür bu Kürt vatandaşları, buradaki anneler, babalar perişan oldu. Neden bunları görmezden geliyorsunuz? 14-15 yaşındaki çocukları dağa gönderdiniz? Artık 10 yaşındaki çocuk bile biliyor ki, PKK ile iş birliği yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.