Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Böbrek kanserlerinin üçte birinden sigara sorumlu’

'Böbrek kanserlerinin üçte birinden sigara sorumlu'

Tütün kullanımı ve tütün dumanına maruz kalınması, sinsi ilerleyen ve geç tanı konulduğunda ölümle sonuçlanan böbrek kanserlerinin üçte birinden sorumlu tutuluyor.

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Talha Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrek kanserinin erken tanı konulduğunda tedavisi mümkün olurken geç kalındığında ise ölümle sonuçlandığını söyledi.

Avrupa’da her yıl yaklaşık 90 bin yeni böbrek kanser tanısı konulduğunu ve yaklaşık 35 bin kişinin bu hastalığa bağlı yaşamını yitirdiğini ifade eden Müezzinoğlu, böbrek tümörünün yapısının saldırgan olduğuna ve diğer organlara hızla yayılabildiğine dikkati çekti. Müezzinoğlu, tümör erken ve küçük boyuttayken tespit edildiğinde, hastaların yüzde 90’ının 10 yıl yaşayabildiğini vurguladı.

Her sağlıklı kişinin yılda bir kez kapsamlı muayeneden geçmesi; yüksek risk grubunda bulunanların tütün kullanımını bırakması, tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmaktan kaçınması ve kilo vermesi gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, gelişigüzel ağrı kesici kullanılmasının da önemli ölçüde kanser riskini artıran etken olduğunu söyledi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!