Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Boğaziçi’nden Bizans oyunu

Boğaziçi’nden Bizans oyunu

Boğaziçi Üniversitesi’ninİstanbul’un ilk tekkelerinden olan Rumelihisarı Şehitlik Dergahı’nda bulunan Padişah Odası’nı Bizans Araştırmaları Merkezi yapmak istemesi otoritelerin büyük tepkisine yol açtı.

2. Mahmut’a ayrıldı

Tarihi kaynaklara göre, Sultan II. Mahmud, Rumelihisarı Şehitlik Dergahı’nı ve Şehitlik Kabristanı’nı 1812 yılında ziyaret etti. Bu tarihten bir yıl sonra 1813’te yazılan belgede, Şehitlik Dergahı’ndaki bir odanın padişaha ayrıldığı ve tefriş edildiği yazıyor.

Şehitlik müzesi olmalı

Tarihçiler üniversitenin büyük tepki toplayan planını yorumladı. Boğaziçi Üniversitesi tarafından Bizans Araştırma Merkezi olarak kullanılmak istenen dergah, tarihçilere göre, padişah odasının, tarihi belgede adı geçen malzemeyle aslına uygun yenilenerek Şehitlik Dergahı Müzesi olmalı.

Arşivlerde geçiyor

Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde tekkeye yönelik belgelerde ilişkin çarpıcı şu ifadeler yer alıyor:“Bektaşî Tekkesinde şevketli efendimiz hazretlerine mahsus odaya müceddeden yaptırılıp ferş olunan malzemeler şunlardır: Lehkârî çit yastık, yün memlû minder, inci ve pul işlemeli şal kaplı altı çift zümrüd habbeli siyah tilki nafesi kürk, siyah tilki nafesi kürkü, pullu kılaptan kale bedeni, kılaptan kale bedeni, kılaptan bükme, tomar çini..

Etiketler