Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Borisov: ‘Vize kolaylığı konusunda Türkiye için istisna yapılabilir’

Borisov: 'Vize kolaylığı konusunda Türkiye için istisna yapılabilir'

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, “Vize kolaylığı uygulaması konusunda Türkiye için istisna yapılabilir” dedi.

Borisov, Brüksel’deki AB-Türkiye zirvesi ile ilgili Bulgaristan’ın tutumu konusunda ülke medyasına yaptığı açıklamada, Türkiye’ye uygulanan vize rejiminin kolaylaştırılmasından yana olduğunu belirtti.

Borisov, “Vize kolaylığı uygulaması konusunda Türkiye için istisna yapılabilir. Güvenilir ülkeleri içeren üçüncü listeye rahatlıkla Türkiye de eklenebilir” diye konuştu.

Bulgaristan’da 1989’da sona eren komünizm rejimi döneminde de bir çok ülkeye vize muafiyeti öngören benzer hizmet pasaportlarının sunulduğunu anımsatan Borisov, böyle bir uygulamanın Türkiye ile ilişkiler açısından bir iyi niyet göstergesi olacağını ama dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledi.  

Borisov, Bulgaristan’ın Türk vatandaşlarına vize rejimi konusunda getirebileceği kolaylıkların, Türkiye’nin 2 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapması noktasında bir jest olacağını kaydetti.

Aynı zamanda Türkiye’nin AB’ye katılım süreci konusunda, diğer üye ülkelere uygulanan kriterlerin esas alınmasından yana olduğunu kaydeden Borisov, “Bu konuda istisna yapılamaz” dedi.

Etiketler