Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bosna-Hersek’e 4,5 milyar avroluk Körfez yatırımı

Bosna-Hersek’e 4,5 milyar avroluk Körfez yatırımı

Dubai merkezli bir gayrimenkul şirketinin Bosna Hersek’te 4,5 milyar avroluk bir yatırım yapacağı ifade edildi.
Yatırım kapsamında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’yı çevreleyen dört dağdan biri olan Bjelasica’nın eteğindeki Trnovo beldesinde binlerce ev, çok sayıda otel, bir alışveriş merkezi (AVM) ve bir hastane inşa edilecek.
Buroj Gayrimenkul isimli şirket tarafından yapılacak yatırımın temelinin önümüzdeki Nisan ayında atılacağı belirtiliyor.
Yatırımla ilgili anlaşmanın imza töreninde konuşan şirket yöneticisi İsmail Ahmed, Bosna-Hersek’in turizm için önemli bir merkez olduğuna inandıklarını, bu girişime de bu sebeple başladıklarını kaydetti.
Yüzde 40’tan fazlası Müslüman olan Bosna-Hersek’te son yıllarda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinden giden turist sayısında ciddi bir artış oldu.
Bosna-Hersek’te daha önce de Körfez ülkeleri tarafından çeşitli yatırımlar yapılmıştı ancak söz konusu girişimin bugüne kadar yapılanların en büyüğü olduğu kaydediliyor.
Kuveytli bir yatırımcı tarafından Saraybosna’nın 30 kilometre yakınına inşa edilen turizm tesislerinin ise bugün açılması bekleniyor. Başka bir bölgede ise Suudi bir şirket tarafından 200 villadan oluşan bir site yapılıyor.
Dubai merkezli şirket tarafından yapılan yatırımın ise 2016 sonunda tamamlanması bekleniyor.