Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bozdağ: DAEŞ İslam düşmanı bir terör örgütüdür

Bozdağ: DAEŞ İslam düşmanı bir terör örgütüdür

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransa’daki terör saldırısı ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın “İslami terör” ifadesi ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Bozdağ, Fransa’da meydana gelen terör saldırısını, bu saldırıyı gerçekleştirenleri ve saldırı emrini veren terör örgütlerini şiddetle, nefretle kınadığını söyledi.

Fransa halkının acılarını paylaştığını ifade eden Bozdağ, Fransa halkına ve Fransa’ya taziyelerini iletti, yaralılara da acil şifalar diledi.

Uluslararası toplumun, terör karşısında bugüne kadar bir dayanışma gösteremediğini dile getiren Bozdağ, “Uluslararası toplum, eğer bir dayanışma içerisine girer, terörü ayrımsız, amansız, fakatsız, ancaksız, lakinsiz bir şekilde mücadele edilecek bir olgu olarak görürlerse bunda mutlaka bir başarı elde edilecektir.” diye konuştu.

“Türkiye’ye terör eylemi yapanlar, gün gelir size de yaparlar”

AB’ye üye ülkelerin terör örgütlerine destek verdiğini belirten ve Avrupa Parlamentosundaki sergiyi örnek gösteren Bozdağ, bütün dünyanın gözü önünde terör örgütlerine ve teröristlere destek verildiğini ifade etti. Buna bir son verilmesi konusunda her zaman açıklamada bulunduklarını hatırlatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü Türkiye’ye terör eylemi yapanlar, gün gelir size de yaparlar. Teröristlere müsamaha, akrebe müsamaha, yılana müsamaha gibi…Yılan okşayarak yılanlıktan çıkmaz, hemen fırsat bulur bulmaz sokar. Nitekim öyle de oluyor. O yüzden Türkiye, haklı bir şekilde hep söylüyor, ‘Terörün rengi, dili, dini, vatanı, memleketi olmaz. Birlikte mücadele edelim.’ Ama maalesef Türkiye terörle mücadelesinde hep yalnız bırakılmıştır, hala da aynı şekildedir. Türkiye’de terör eylemi yapanlara destek verilmektedir. Bu insan hakları adına, ifade hürriyeti adına terör örgütlerine destek çıkılmaktadır.”

“İslam ile terörü yan yana ifade edilmesi yanlış”

Bozdağ, İslam ile terörün de yan yana ifade edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, “İslam ile terörü ilişkilendirmek, eğer bilerek yapılıyorsa tabii bu bir İslam düşmanlığıdır. Yok bilmeyerek yapılıyorsa bu bir cehalettir.” dedi.

DAEŞ’in İslam düşmanı bir terör örgütü olduğuna işaret eden Bozdağ, DAEŞ’in Müslümanların İslam’dan uzaklaşmasına, Müslüman olmayanların da İslam’dan nefret etmesine neden olduğunu söyledi. Bozdağ, İslam’ı bilen, İslam ile uzaktan yakından bilgiye dayalı bir ilişkisi olan insanların DAEŞ’e sempatiyle bakamayacağını söyledi.

Bozdağ, DAEŞ’i Müslümanları İslam’dan soğutmak, uzaklaştırmak, uluslararası birtakım siyasal projeleri hayata geçirmek için proje bir terör örgütü olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki senede bir terör örgütü dünyanın 145 ülkesinden terörist devşirecek bir güce nasıl ulaşacak? Türkiye’nin bu kadar üniversitesi var, her ülkenin dilini bilen Türkiye’de insan yok. Bu kadar ülkede terörizme insanları inandıracak, ölmeye, öldürmeye ikna edecek, oradan Suriye’ye getirecek, Fransa’ya götürecek, eylem yaptıracak bu bir terör örgütünün çapını aşan bir iştir. Çok net bir şekilde bu projeye destek verenler bunun iyi şekilde hesabını yapmaları lazım. Destek verenlerin bu projenin herkesi yakacağını görmesi lazım. DAEŞ ile en etkili mücadeleyi Türkiye veriyor, bundan sonra da vermeye devam edecektir.”

Etiketler