Son Dakika

Bozgunda fetih düşü: Yahya Kemâl

Sezai Karakoç’un “Fecir Devleti” şiirinde, “Yahya Kemâl mi? Ha, evet Yahya Kemâl; Bozgunda bir fetih düşü” mısralarıyla anlattığı Yahya Kemâl Beyatlı, vefatının 60. yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen bir programla anıldı.

Bozgunda fetih düşü: Yahya Kemâl

Ahmet Hasan Gülesin / Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi

Okulumuzun İstanbul İmam Hatip Liseliler Derneği (İSTİMDER) ile birlikte tertip ettiği programa, Şehir ve Kültür dergisi genel yayın yönetmeni ve Dünya Kırım Türkleri Derneği Genel Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Kâmil Berse, İSTİMDER Genel Başkanı Av. Habip Bozkurt, derneğin genel sekreteri Şakir Çetinkol ve öğrenciler katıldı.

Programın başında derneğin genel başkanı Habip Bozkurt şöyle konuştu: “Mehmed Âkif'i okuyoruz, Necip Fâzıl’ı unutmuyoruz, Sezai Karakoç’u anlamaya çalışıyoruz ama nedendir bilinmez Yahya Kemâl biraz arada kaynıyor. Bilinmeli ki Yahya Kemâl Beyatlı, özellikle Türk edebiyatında ortaya çıkan yeni akımlara karşı eskiye olan bağlılığı ve Türkçeye verdiği önemle geleneğimizi yeniden yorumlayarak muhafaza eden bir anlayışının öncü temsilcisi olmuştur.” İlk konuşmanın ardından yazar Mehmet Kâmil Berse, Yahya Kemal Beyatlı’nın çocukluğunun geçtiği Üsküp, eğitim için gittiği Paris ve medeniyet eseri olarak gördüğü İstanbul üçgeninde şekillenen hayatına değindi. Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, dağılan koca bir imparatorluk, Mondros Mütarekesi ve Millî Mücadele gibi milletimizin kaderinin yeniden şekillendiği bir dönemde şair ve fikir adamı olarak Yahya Kemâl’in yaptığı çalışmalardan söz etti. Yahya Kemâl’in “Süleymaniye'de Bayram Sabahı” şiirinin tahlilini yapan Berse, şiirden hareketle Yahya Kemâl’in tarih, mimâri, musiki ve din üzerinden nasıl bir medeniyet algısına sahip olduğunu gösteren açıklamalara yer verdi. Programda zaman zaman duygulu anlar da yaşandı. Yazar, bu durumu şu sözlerle özetledi:

“O ruha sahipseniz gözünüz yaşarır; korkmayın, Müslüman olan herkes şairdir.” Yahya Kemâl Beyatlı’nın Necip Fâzıl ve Nâzım Hikmet'in edebiyat hocası olduğunu da ekleyen Berse, hemen hepsi ölümünden sonra yayımlanan “Kendi Gök Kubbemiz”, “Eski Şiirin Rüzgârıyle” isimli şiir kitapları, “Edebiyata Dair” ve “Aziz İstanbul” gibi düşünce kitaplarının bulunduğunu, özellikle “Aziz İstanbul” kitabında İstanbul’u ve İstanbul semtlerini fetih, tarih, kültür ve tabiat ekseninde ele aldığını ifade etti. Yahya Kemâl’in şiirlerinde İstanbul üzerinde çok durduğunu söyleyerek “Yahya Kemâl’e göre İstanbul, Türk milletinin eseridir.” diyen Berse, şairin kabrinin çok sevdiği Rumelihisarı’nda olduğunu ifade etti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.