Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Bu afişle halkın nabzını ölçmeye çalışıyorlar’

‘Bu afişle halkın nabzını  ölçmeye çalışıyorlar’

Memur-Sen Erzurum İl Başkanı Abdullah Duman yaptığı açıklamada, bu tür denemelerle halkın nabzının ölçülmeye çalışıldığını söyledi. Halkın, konu Hazreti Peygamber (SAV) ve kutsallara hakarete gelince asla sessiz kalmayacağının bilinmesi gerektiğini ifade eden Duman, şöyle konuştu:
“Danimarka’da yayınlanan ve en şiddetli bir şekilde tepkinin gösterildiği karikatürün Diyarbakır’da tekrar gösterilmesi basit bir tesadüf değil. Halk bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar yapacak iradeyi gösterecek, kutsal değerlerini ne pahasına olursa olsun koruyacak ve yüceltecektir. Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin bu konuda özür dileyip karikatürün kaldırılmasına karar vermesi her ne kadar olumlu bir adım olsa bile bizler için yetersiz görüldüğünü belirtmek isteriz.”
Olayı kınayan Duman, sorumluların cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı.
Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Erzurum il temsilcisi Mehmet Emin Daş da Kürtlerin tarih boyunca hep dindar ve Müslüman olarak anıldığını belirtti. “Kürt kardeşlerimiz üzerinde kirli eller operasyon yapmaya çalışıyor” ifadesini kullanan Daş, bölgede İslam dinine karşı yıpratma kampanyası uygulandığını kaydetti. Daş, İslam ahlakının ocaklara ateş düşüren, kundaktaki bebeklere acımayıp kıyan, yol kesip eşkıyalık yapan, dinsiz PKK’yı asla kabul etmediğini vurgulayarak “Churchill’in 1918’de Çanakkale’de mağlup olduktan sonra kullandığı, ‘bu milletin elinden Kur’an’ı almadıkça onları yenemeyiz’ cümlesinin fiiliyatını bugün Diyarbakır’da görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Burhan Babrak ise belediyenin astığı afişi son derece çirkin bulduğunu söyledi. Afişin tüm İslam alemi tarafından kınanması gerektiğini dile getiren Babrak, “Bu belediyenin yaptığı ilk olay değil. Daha önce de bu tür saldırıları vardı. HDP’ye sesleniyorum, ‘Bu kadar insan size oy vermiş. Biliyorsunuz ki bu millet Müslümandır. Bu milletin dini inancı üzerinden siyaset yapmayın. Dinimizi, inancımızı o pis emellerinize alet etmeyin” şeklinde konuştu. Babrak, Peygambere (SAV) hakaret edenlere karşı sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

“BİLİNÇLİ YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Fatih Babayiğit de bugüne kadar İslam’ın kutsallarına yönelik birçok kez saldırı yapıldığını ifade etti. İslam’a ve Peygambere (SAV) hakaret eden parti, kurum veya kişilerin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını anlatan Babayiğit, “Bu çirkefliğin bilinçli bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Halkın tepkisi üzerine, ‘özür diliyoruz’ diyerek geri çekiliyorlar. Halk tepki göstermediğinde ise geri adım atmıyorlar” diye konuştu.

“KENDİMİ TUTAMAYIP AĞLADIM”

Salih Çuğulatay ise afişi gördüğünde kendisini tutamayıp ağladığını belirterek, “Bu afiş basite alınmamalı, buna sessiz kalınmamalı” ifadelerini kullandı. Afişi, “kabul edilemez” olarak değerlendiren Çuğulatay, “Bu tür saldırılar İsrail ve Amerika’nın bir oyunu. Kasten yapılmıştır.” Diyarbakır’da DBP’li Yenişehir Belediyesi, çocuk gelinlere dikkati çekmek için billboardlara asılan afişi tepkiler üzerine kaldırmış, afişle ilgili sorumluluğu bulunduğu tespit edilen bir kişinin görevden alındığı açıklanmıştı.

Etiketler