Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Bu millet bir olursa aşamayacağı engel yok’

'Bu millet bir olursa aşamayacağı engel yok'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’den KKTC’ye su temin projesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz’in altında benzer bir başarının şahitliğini yapmak üzere buradayız” dedi.

Erdoğan, “Bu millet, karadan gemileri yürüttü. Bu millet boğazın altından Marmaray’ı inşa etti. Bu millet, şimdi Anamur’dan Kuzey Kıbrıs’a yine denizin altından 107 kilometrelik, hamdolsun su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet, önümüzdeki yıl Avrasya tünelini yine boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa, iri olursa, beraber olursa, kardeşçe yürürse, hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiçbir engel yoktur” şeklinde konuştu.

“Başbakanlığımız döneminde başlattığımız çalışmaları işte bugün sonuca ulaştırıyoruz” diyen Erdoğan, “Biz de Türkiye’den suyu aldık getirdik, Kıbrıs’la buluşturduk. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık yarım asır boyunca içme suyu ve tarımsal sulama suyu sıkıntısı çekmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Görevimizin ne denli ağır olduğunu bilmeniz lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Terörle kimlik siyaseti yapmak suretiyle Allah için bu yatırımlar yapılabilir mi? Sokak aralarına, caddelere, belediyelerin iş makinelerini kullanmak suretiyle, hendek açanlarla millete hizmet gider mi? Soruyorum sizlere. İşte 1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür, bunu hatırlatmak istiyorum. Onun için görevimizin ne denli ağır olduğunu bilmeniz lazım”

Türkiye’yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya yönelik her çabanın milletin geleceğine kast eden bir darbe olduğunu söyleyen Erdoğan, ” Dikkat ediniz. Türkiye ne zaman büyüme, güçlenme, demokraside ve ekonomide sınıf atlama yoluna girmişse, önüne hemen birtakım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman terörle, kimi zaman darbelerle, kimi zaman sosyal çalkantılarla, ülkemiz farklı gündemlere yönlendirilmiş, milli hedeflerinden uzaklaştırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

“Milletimizi hedef alan saldırıların üstesinden gelecek güce sahibiz”

Terör meselesinin milletin gündeminden ebediyen çıkarılması için samimi bir mücadele verildiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu süreçte her türlü riski göze alarak cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarını, demokratik hamleleri cesaretle hayata geçirdik. Elbette asırlık sorunları bir anda çözmek mümkün olmuyor. Son bir kaç aydır yeniden yükselişe geçen terör olaylarının, bizi güçlü ve müreffeh Türkiye hedefimizden vazgeçirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Bölgemizde yaşanan kaos ortamından güç alan terör örgütlerinin ülkemizi ve milletimizi hedef alan saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu böyle biliniz”

“Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye’nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır” diyen Erdoğan, “Biz siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek örgütleriyle, medyasıyla karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar” diye konuştu.

“Bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Karşımızdaki sorun artık siyasi rekabetimizi, farklılıklarımızı bir kenara bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafından bir araya gelmemizi zorunlu kılıyor. Türkiye’nin doğrudan halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkemizin ve milletimizin işte bu birliğinin, beraberliğinin, kararlılığının temsilcisi olmaya çalışıyorum. Yatıyorlar, kalkıyorlar işte bakıyorsun ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ya ne kaçak sarayı be. Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamının kaçak saray gibi bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi?”

“Önce ‘biz oraya gitmeyiz’ diyorlardı. Ama daha sonra ‘çağrılırsak gideriz’ demeye başladılar. Zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz, başka çareniz yok. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin her bir ferdine samimi bir çağrıda bulunuyorum: Gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim. Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım”

“Her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor”

Erdoğan, “Ne diyorlar, ‘Şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin’. Peki bu ülkede Sivas olayları olduğu zaman iktidarda kim vardı, Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı, niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız? Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir” ifadelerini kullandı.

“Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalmasını bilmelidir” diyen Erdoğan, “Acılar ve ölümler üzerinden kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi biliyor ve hafızasına kaydediyor. Asker, polis, korucu vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasal düzenleme var. Başlığın adı ‘terör mağdurlarıdır’. Bu, şu kişi olabilir, bu kişi olabilir. Bu terör mağdurlarına dört madde altında bazı yardımlar yapılıyor. Bunun şehitlerle bir alakası yok. Bunu bile ne yazık ki bazı siyasiler istismar etmek suretiyle güya hükümeti yıpratmak istiyorlar. Hemen ‘bunları da şehitler sınıfına soktular’ diyerek buradan böyle bir yıpratma kampanyası sürdürüyorlar” dedi.

Etiketler