Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

‘Buğdayın atası’yla üretilen simit büyük ilgi görüyor

‘Buğdayın atası’yla üretilen simit büyük ilgi görüyor

10 bin yıldır Anadolu topraklarında yetiştirilen ve ‘buğdayın atası’ olarak nitelendirilen siyez buğdayından Kastamonu‘da yapılan simitler büyük ilgi görüyor.

Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve ‘Hitit buğdayı’ olarak da bilinen siyez buğdayı, araştırmalara göre 14 kromozomdan oluşuyor. Siyez buğdayı ve ona bağlı ürünlerin üretimi, doğal ürünlere taleple paralel olarak giderek artış gösteriyor.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde senede 3 bin tonun üzerinde siyez buğdayı üretiliyor. İlçede siyez buğdayından farklı ürünler elde ediliyor.

İhsangazi’de pastane işletmeciliği yapan Halil Çakal da siyez buğdayından ürettiği simitleri ilçenin yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerine de göndermeye başladı.

Çakal, kendisinin hem çiftçilikle uğraştığını hem de pastane işlettiğini aktardı. Arazisine siyez buğdayı ektiğini dile getiren Çakal, ‘Siyez buğdayı, çok özel bir ürün. Son dönemde siyez buğdayından simit yapmaya başladık. O nedenle tamamen doğal. Oldukça da güzel bir ürün oldu. Bölgede siyez buğdayından simidi sadece biz üretiyoruz.’ dedi.

SİYEZ BUĞDAYINDAN ÜRETİLEN SİMİT 8 GÜN DAYANIYOR

Günde bin adet civarında simit ürettiklerini ve oldukça ilgi gördüğünü belirten Çakal, ‘Simidi önce yöremizde satmaya başladık. Bölgede ilgi gördükten sonra il dışına da gönderdik. Ankara, İstanbul, İzmir, Adıyaman, Mersin, Amasya ve Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerine satıyoruz. Siyez buğdayından yapılan simit, 8 güne kadar dayanıyor, bozulma olmuyor. Bu sayede uzak yerlere de gönderme imkanımız oluyor.’ ifadelerini kullandı.

Müşterilerden Ergin Selbaş da Araç ilçesinde yaşadığını, işi gereği sık sık İhsangazi’ye geldiğini anlatarak, ‘Gelince de kahvaltımı burada yapıyorum. Bunun nedeni de siyez buğdayından hazırlanan simit. Çok sağlıklı ve lezzetli olduğu için bu simidi tercih ediyorum.’ diye konuştu.