Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bulgaristan kaçaklardan endişeli

Bulgaristan kaçaklardan endişeli

Bulgaristan Sınır Denetimi Daire Başkanı Plamen Dimitrov, “Mülteci ve kaçakların sürekli Bulgaristan’da kalmasından endişeliyiz” dedi.
Uluslararası Göç Örgütünce yürütülen “Sınır Yönetimi Alanında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan Arasında Bölgesel İşbirliği” projesi kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan temsilcileri İğneada’da bir araya geldi.
Ulusal Proje Sorumlusu Emrah Güler’in proje sunumuyla başlayan toplantıda, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Sınır Polisi Genel Müdürlüğü Sınır Denetimi Daire Başkanı Plamen Dimitrov, dünyada son yılların en büyük göç krizinin yaşandığını anlattı.
Göç baskısının her geçen gün yoğunlaştığını belirten Dimitrov, Bulgaristan devleti olarak zaman zaman göçmen hareketliliğine karşı operasyon yaptıklarını ifade etti.
Kaçakların özellikle Meriç üzerinden Yunanistan ve Bulgaristan’a geçiş yapmaya çalıştıklarını anlatan Dimitrov, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlerin sayısının günlük 400’den 800’e yükseldiğini kaydetti.
Dimitrov, geçişlerin daha çok gruplar halinde yapıldığına dikkat çekerek, “Bazı yabancı uyruklu şahıslar Türkiye’de yakalanıyor, bazıları Yunanistan sınırında bazıları ise geçiş yapabiliyorlar. Bulgaristan’a yasa dışı yollarla girmeyi başaran şahıslar Sırp sınırına doğru harekete geçiyor. Biz de yasa dışı yollardan diğer ülkelere gitmeye çalışan şahısları yakalamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Plamen Dimitrov, Bulgaristan’da bulunan sığınmacılara da gerekli yardımlarda bulunduklarını bildirdi.