Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bulgaristan’da yeni Türk partisi yolda

Bulgaristan’da yeni Türk partisi yolda

Bulgaristan’da Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) beş milletvekili, ihraç edilen başkan Lütvi Mestan’ı tercih etti ve partiden ayrıldı.
Hak ve Özgürlükler Hareketi fahri başkanı Ahmet Doğan, Genel Başkanı görevden ve partiden ihraç edince hareket içinde başlayan bölünme sürüyor.
Anadili ve Anavatan ‘sevdalısı’ olarak bilinen ve Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı olayında NATO müttefiki olarak Türkiye’yı detekleyen Lütvi Mestan taraftarları da partiden ayrılıyor. Daha ilk gün liderleri Mestan ile beraber üç milletvekili (Aydoğan Ali, Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet) partiden ayrılma kararı aldı ve Mestan cephesine gitti. Bugün de iki milletvekili -eski Spor Bakanı Mariyana Georgieva ve Ventsislav Kaymakov- HÖH meclis grubundan ayrılarak Lütvi Mestan ile beraber olacaklarını duyurdu.
HÖH’ten ihraç edilen Genel Başkan Lütvi Mestan ve beraber hareket eden milletvekillerinin yılbaşından sonra yeni parti kurma girişimlerinde bulunacağı iddia ediliyor. Ülkenin önde gelen STANDART gazetesi, yeni yıldan sonra Mestan’ın, partiden ayrılan ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi kuran Kasım Dal ve Korman İsmailov ile olası birleşme yoluna gidebileceğini yazdı.
Kasım Dal’ın da birleşmeye sıcak baktığını yazan gazete, Dal’ın “Dava adamlarına kapılarımız açık” ifadesini öne çıkardı.
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi kurucusu Kasım Dal, ‘Biz mücadeleye devam ediyoruz. Bizim yanımızda ajanlar yok ancak dava adamlarına kapımız daima açık” diye konuştu.