Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bunun sorumlusu kimse çıksın ortaya!

Bunun sorumlusu kimse çıksın ortaya!

Eyvah yandık”, “kötü haber” “Rusya’dan şok açıklama” “bayrakta yaktılar bu sefer bittik” haberlerini yazan gazetelerin tam olarak derdinin ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Gazete ve TV yöneticisi bir iki tanıdığıma sordum bu meseleyi “ortada kötü bir durum yok aslında ama ısrarla kötü bir durum varmış gibi tabloyu kasten mi yapıyoruz yoksa gafletten mi” dedim. Durumumuzun daha da kötü olduğunu gösteren türden bir cevap geldi; “Ne kasten, ne de gafletten sadece öğrendiğimiz gazetecilik bu” dediler. Gazeteciliğin ekolleri ve kurumsal disiplinleri konusunda cahil olmamın belki de tek avantajı burada ortaya çıkıyor. Şok, flaş, son dakika diye ortaya çıkan kötü haberlerin çok satan haberler olduğunu öğrendim. Bütün olay bundan ibaretmiş: “kötü haber satar” Eyvah İran’da gazı kesiyormuş haberi meğersem en çok okunan habermiş. Katardan sıvı gaz alıyoruz haberi kötü haberin yüzde 5’i kadar bile okunmuyormuş. Kötü olan okunuyor diye kötü haberler yapıyoruz yani. Ne saçma ama öyle.

Bu yaygın bakışı ilk kim öğrettiyse ve bugün hâlâ bunu talep eden kim varsa hepimiz suçluyuz. Göremeyerek değil belki ama çarpıtarak suç işliyoruz.

Rusya uçağının düşürülmesinden sonra “Türkiye ekonomisini batıracak” hiçbir durum yok ortada. Aksine zaten batmak üzere olan Rusya’nın durumu daha da kötüye gitmeye başladı. Suriye iç savaşının ekonomiye verdiği zarar, Rusların verebileceğin bin katı hâlbuki fakat o kısmı konuşan hiç kimse yok.

Rus Turistler gelmeyecekmiş! Zaten gelmiyorlardı, zaten gelmeyeceklerdi. Yaşanan ve bundan sonra beklenen Rus turist sayısındaki azalmanın uçakla en ufak bir ilgisi yok. Emekli maaşlarını ödemeyi aksatmaya başlamış bir ülkeden söz ettiğimiz niye unutuyoruz?

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov “Bütçeyi yaparken petrolün varilinin 50 dolardan hesapladık. Şimdi ise bir varil 36-37 dolar. Eğer fiyatlar düşmeye devam edecekse şimdiden yedek planları hazırlamalıyız Rusya zor günlere hazır olsun” demesiyle hiç ilgilenmedik. 155 dolardan başlayıp 30 dolarları görmüş petrol fiyatları, petrol ve gaz satarak geçinen bütün ülkeleri zor duruma düşürdü. OPEC’in tahtı sallanıyor.

Niye görmüyoruz bunları? Rusya’da yol kapatan TIR’ların yaptığı eylemleri niye görmüyoruz? 10’a yakın sanayi devinin fabrikaları kapattığını niye görmüyoruz? Yarı mamul ve yedek parça ithalatının önemli bir bölümünü Türkiye’den yapan otomobil fabrikasının kapandığını niye görmüyoruz? Dolar 50 Rublenin üzerine çıkarsa Rusya iflas eşiğine gelmiştir buna müsaade etmeyiz diyen Putin’i niye duymadık hiç? Doların 70 Rubleyi geçtiğini niye konuşmadık?

70 senede üç isim üç rejim Rusya’nın nasıl parçalanacağını ve kapıya gelmiş dördüncü rejim v isim değişikliğinin ne olacağını niye hiç kimse analiz etmiyor?

Bu soruları sorduğum, (adını vermeyelim şimdi), gazete yöneticisi olan bir abim dedi ki; “millet seviyor, cinayet, tecavüz haberlerini. Battık, bittik, mahvolduk, bu ne rezillik haberleri okunur. Bu millet ilaç yazmayan, ‘sen iyisin biraz iyi beslen iyileşirsin’ diyen doktoru sevmez. ‘Senin halin perişan, seni ne hale getirmişler böyle al sana bir torba ilaç’ diyen doktor iyi doktordur. Doktor bir hafta ilaç yazmasın hastalar şikâyet eder sürdürürler o adamı, bizim durum da biraz ona benziyor. Millet bunu istiyor yaz felaket haberini bas gitsin diyoruz” dedi.

“Ah ah… garip Anadolum’um benim ne çileler çektin sen bak şimdi de Moskof ne eziyetler edecek sana” dediğimiz de iyi gazeteci oluyormuşuz. Kim bu saçma çarkın sorumlusu? Suçsuz değiliz hiçbirimiz!

Etiketler