Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Buralar önce Allah’a sonra size emanet”

“Buralar önce Allah’a sonra size emanet”

Mehmetçik, 1 aydır sokağa çıkma yasağı olan Diyarbakır’ın Sur İlçesinde terör örgütü mensuplarınca açılan hendekleri kapatılması, bombalı tuzakların imha edilmesi ve bölgeden PKK’lı teröristlerden temizlenmesi için operasyonlarını sürdürüyor. Dağılma dönemine giren PKK terör örgütünün hain saldırıları ve şiddetli çatışmalar nedeniyle evinde mahsur kalan Kürt analar ve dedelerin imdadına yine Mehmetçik yetişiyor. Dün Sur’da çatışma bölgesinde mahsur 3 kişilik aile için jandarma ekipleri yine operasyon düzenledi.

Askere dua etti

Kurtarılan aile fertlerinin en yaşlısı olan Kürt ana, kendisini elini öperek sırtında taşıyan Mehmetçiğin şefkatli eli karşısında mutlu olduğunu belirterek, Kürtçe şu duaları etti: “Allah sizleri onların başından eksik etmesin, Allah onları yok etsin. Burası mübarek insanlara emanet. Evim ve buralar Allah’a ve size emanet. Gece gündüz size dua ediyorum. Siz benim gözümsünüz başımsınız, onları ayaklarınızla ezin”

Mehmetçik’in 1 aydır sokağa çıkma yasağı olan Diyarbakır’ın Sur İlçesinde terör örgütü mensuplarınca açılan hendekleri kapatması, bombalı tuzakları imha etmesi, bölgeden PKK’lı teröristlerden temizlenmesi için en net açıklama Diyarbakır Valiliği’nden yapıldı. Valilik, PKK’lı teröristler tarafından evlerinde mahsur kalan ailelerin jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla kurtarılıp güvenli bölgelere taşındığını vurguladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Aileler kurtarıldı

“18 Aralık 2015 tarihinden bu yana Diyarbakır ili Sur ilçesinin 6 mahallesinde bölücü terör örgütü mensuplarının kazmış oldukları hendek ve barikatları kaldırmak, bölgede bulunan terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek amacıyla operasyon icra edilmektedir. İcra edilen operasyon kapsamında 16 Ocak 2016 tarihinde Sur ilçesi Hasırlı mahallesi Leylek sokakta ikamet eden ve sokağa çıkma yasağının başladığı günden bu yana bölücü terör örgütü mensupları tarafından evlerini terk edip güvenli bölgeye gitmeleri engellenen 3 kişilik bir aile güvenlik güçlerinin icra ettikleri operasyon ile evlerinden alınarak güvenli bölgeye sevk edilmiş ve müteakiben kendileri sağlık kuruluşuna sevk edilerek kontrolleri yaptırılmış ve ardından şahsi ihtiyaçları karşılanarak çatışma bölgesinden güvenli bölgeye sevkleri sağlanmıştır. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele ve terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir.”

Yaşlı çifti sırtında taşıdı

Geçtiğimiz günlerde operasyonların aralıksız sürdüğü Diyarbakır Sur’da Mehmetçik’in kendi hayatı pahasına bölge halkına uzattığı şefkat eli görüntülenmişti.  25 gündür evlerinde soğukta, elektriksiz, susuz ve yiyecekleri bitmiş şekilde ölüme terk edilen yaşlı çift Mehmetçik tarafından kurtarılmıştı. Ayrıca, yaşlı çiftin evine giren  Mehmetçik  açlıktan ve soğuktan ölüme terk edilen karı kocayı asker kumanyası ile doyurmasının ardından sırtında taşıyarak ambulansa götürmüştü.  

Etiketler