Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bütün teröristleri öldürmeli miyiz?

Bütün teröristleri öldürmeli miyiz?

PKK’nın yoğun faaliyette bulunduğu Türkiye’nin doğu illerinde ciddi operasyonlar düzenleniyor ve neticesinde terörist temizliği yapılıyor. Son gelen haberlere göre sadece dört günde 110 terörist öldürülmüş. Bu durum tüm vatandaşlar tarafından gayet olumlu karşılanıyor. Peki, bütün teröristleri öldürmek için mi yola çıktık? Ya da soruyu şöyle soralım: Bütün teröristleri öldürünce konu kapanacak mı? PKK’lı yöneticilerin söylediği gibi; Analar yeni “gerilla” doğurmayacak mı? Bize göre terörist, ona göre gerilla, şuna göre savaşçı, berikine göre maşa her ne ise artık analar insan doğuracaklar. Ya da yeni doğanlar PKK’ya dahil olup terörist olmayacak mı? Farzedelim ki olacak.
E, o zaman teröristleri öldürmeyelim mi? Öldürmeyelim de şehirleri yakıp yıkmaya, önce kendi halkından başlamak üzere insanları katletmeye, kendilerinin dahi güvenliğini temin eden orduyu, polisi hain saldırılarla istedikleri gibi yok mu etsinler? Makul çözüm bu mudur? Hayır!
Her iki durumu gözden geçirdiğimizde aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali. Hem eli kanlı teröristi öldürüp bölge insanını bu illetli hastalıktan kurtaracağız hem de daha fazla insan ölmesin diye özel gayret sarf edeceğiz.
Bu gayret, bataklıktaki sinek misali teröristi öldürmekten çok sineklerin oluşmasına neden olan bataklığı kurutmak üzerine olmalı. Bataklığa kirli su taşıyan faktörler neyse onunla mücadele etmeli. Bölgedeki yanlış politikaları düzeltmeli bu sayede oluşan açık kapıları kapatmalı. Her terör örgütünde olduğu gibi onu da kendi vesayeti için kullanmaya çalışan güçlerin önünü kesmeli. Gayrimeşru tüm maddi edinimleri bertaraf etmeli. Bir de “Hırsız evden olunca, öküz bacadan çıkar” atasözünün resmettiği soframızdaki hainleri temizlemeli. Belki bunlara birkaç madde daha eklenebilir. Ancak bildiğim tek şey sebebi ortadan kaldırmadan müsebbibin varlığına ah etmenin fayda vermeyeceğidir.

Orhan Pekçetin

Etiketler