Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Büyük devlet böyle olunur”

“Büyük devlet böyle olunur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uludağ Üniversitesince düzenlenen “Türkiye’nin İnsani Diplomasisi” konulu panele ve üniversite senatosu tarafından kendisine verilen fahri doktora tevcih törenine katıldı.
“Acının rengi ırkı dili dini yoktur. Bugün dünyamızda yaşanan pek çok sorunun temelinde maddi imkan kıtlığı değil, merhamet ve empati eksikliği vardır” ifadesini kullanan Erdoğan, Kızılay, TİKA, AFAD, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Diyanet Vakfı ve birçok sivil topum kuruluşu vasıtasıyla dünyanın en ücra köşelerine ulaşmaya ve kanayan yaralara merhem olmaya çalıştıklarını belirtti.

Erdoğan, zaman zaman “Suriye, Filistin, Irak, Afganistan, Libya, Balkanlar, Somali, Myanmar… Siz buralarla neden bu kadar ilgileniyorsunuz” diyenlerin, bataklık olarak tarif ettikleri Ortadoğu’da ne işlerinin olduğunu sorgulayanların olduğunu belirterek, bunu soranlara “aksi mümkün mü” sorusunu sormak gerektiğini ifadesini kullandı.

Marjinal örgütlerin sizleri esir almasına lütfen fırsat vermeyin

İnsana yapılan yatırımın en kalıcı ve en değerli yatırım olduğunu vurgulayan Erdoğan, bir yıl sonra düşünüldüğünde tohum ekilmesi, on yıl sonrası için ağaç dikilmesi, yüzyıl sonrası için ise insan yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Erdoğan, Türkiye’nin bu anlayışla gelecek yüzyılına yatırım yaptığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Ben öğrencilerimizden kısır ideolojik tartışmalar ve kavgalarla vakitlerini heba etmemelerini, bu kıymetli zamanlarını kendi alanlarında en iyi olmak için değerlendirmelerini bekliyorum. Geçenlerde ekranda izledim. Çok üzüldüm. Yazıktır. Baktım bazı öğrencilerimiz, sırtlarındaki çantalarından sopaları çıkartıp arkadaşlarına dağıtıyorlar. Beklerdim ki onlar oradan kitabını çıkartsın, bir arkadaşına onu versin, arkadaşıyla onu paylaşsın. Geçmişte olduğu gibi sizin enerjinizi, heyecanınızı istismar etmek isteyenler olabilir. Teröre, terör örgütlerine methiyeler düzen, şiddete özenen kimi marjinal örgütlerin sizleri esir almasına lütfen fırsat vermeyin.”

Etiketler