Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çadır kentin “Şirin” muhtarı mültecilerin sorunları çözüyor

Çadır kentin “Şirin” muhtarı mültecilerin sorunları çözüyor

Kobani’deki (Ayn el Arap) çatışmalardan kaçarak Türkiye sığınan Suriyeliler için AFAD tarafından yaklaşık bir yıl önce 35 bin kişilik Suruç Konaklama Tesisleri kuruldu. Şu anda 25 bin Suriyelinin barındığı ve kış hazırlıklarının devam ettiği 13 mahalleli çadır kentte, 3 numaralı mahallenin muhtarlığına seçilen 33 yaşındaki Suriyeli Şirin Ali, mahallesindeki sığınmacılarla tesis yöneticileri arasında köprü kuruyor.
Sığınmacıların kendisine ilettiği her sorunu yetkililere ulaştıran Şirin Ali, sığınmacıların da takdirini topluyor.
Ali, zor bir iş olmasına rağmen insanların sorunlarıyla ilgilenmeye çalıştığını söyledi.
Çadır kentte yerleştikten sonra mahallesindeki insanlarla tanıştığını anlatan Ali, “Mahallemdeki insanların hepsini tanıdım ve onların sorunlarıyla ilgilenmeye başladım. Daha sonra muhtar oldum. Çok dolaşıyorum, çalışıyorum, yoruluyorum ama muhtarlık yaptığım için çok mutluyum” dedi.
Mahalledeki herkesin yardımına koştuğunu dile getiren Ali, sığınmacıların kendini gurbette hissetmemesi için elinden geleni yaptığını kaydetti.
Çadır kentte muhtarlığın erkek işi olarak görülmesine rağmen, pek çok zorluğun üstesinden gelerek görevini yürüttüğünü ifade eden Ali, kendisini muhtarlığa adadığını, böylece zor işlerin üstesinden daha kolay geldiğini belirtti.

En çok kadınlar derdini anlatıyor

Mahallesinde özellikle kadın sığınmacıların kendisinden çok yardım istediğini anlatan Şirin Ali, “Kadınların bazı sorunları olduğunda erkeklere, erkek yetkililere söyleyemezler ama ben kadın olduğum için bütün sorunlarını bana gelip rahatlıkla anlatabiliyorlar. Çok önemli özel konuları dahi bana söylüyorlar. Bu nedenle kadınlar özellikle beni çok seviyorlar. Ben de onlara yardım etmek istiyorum ve bu nedenle bu işe devam ediyorum” diye konuştu.
Suruç Konaklama Tesisi Müdürü Mehmethan Özdemir de çadır kentteki muhtarların seçilerek görev aldığını belirtti.
Muhtarlardan Şirin Ali’nin kadınlarla çok güzel iletişim kurduğunu vurgulayan Özdemir, “Mahallelinin kurallara uymasında, düzenin sağlanmasında hakikaten bize çok büyük desteği oluyor. Kadınlar çok özel konularda erkeklerle görüşmeyebilir ama bayan muhtar çadıra çok rahat girebiliyor, oradaki genç kızlara ve bayanlara çok rahat ulaşabiliyor. Bu manada bayan muhtar ve azalara önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.