Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çamurun içerisinde helalinden ekmek mücadelesi

Çamurun içerisinde helalinden ekmek mücadelesi

Havuç toplamak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Hatay’a gelen mevsimlik tarım işçileri, soğuk hava ve yağmura rağmen ailelerinin geçimini sağlamak için çamurlu tarlalarda çalışıyor.Yılın büyük çoğunluğunu evlerinden uzakta çadırda kalarak sürdüren, Karadeniz’de fındık, Çukurova’da pamuk ve İç Anadolu’daki bazı illerde soğan toplayan tarım işçileri, bu aylarda ise havuç toplamak için Amik Ovası’na geliyor.Mevsimlik işçiler, yazın kavurucu sıcak altında, kışın ise soğuk ve yağmurlu havada çamurlu tarlalarda ekmeğini çıkarmaya çalışıyor.

Para kazanmaya mecburuz”

Mevsimlik işçilerden Hüseyin Karakan (23), yaz-kış demeden evine ekmek götürmek için çaba sarf ettiğini, 7 yaşında beri tarlada çalıştığını kaydederek, ”Günlük 15 lira yevmiye alıyoruz. Çamur içinde çalışıyoruz. Yağmur olduğunda da çalışmaya devam ediyoruz. Bizim için yaz kış fark etmiyor. Evimize ekmek götürmek için çalışmak zorundayız, başka şansımız yok. Mecbur olmasak bu iş yapılacak gibi değil. Evimizden uzakta çamur içerisinde para kazanmaya çalışıyoruz.”

İl il geziyoruz

Tarlaya sabah gün doğmadan gelerek havuç toplamaya başladıklarını anlatan işçilerden Erdal Keskinbıçak ise şöyle konuştu ”Ekmek parası için çalışmamız gerekiyor.
Evde kalma gibi bir lüksümüz yok. Burada çalışmak çok zor. Çadırda kalıyoruz,orası da çok sağlıklı değil. Ev yaptırdım, borçlandım, yapacak başka iş olmadığı için tarlada mevsimlik işçi olarak çalışıyorum. Her yıl Yozgat, Adana gibi illere de gidip yaz kış çalışıyoruz” dedi.

Allah Türkiye’den razı olsun

Suriye’nin Halep kentinden bir yıl önce gelen Hassan El Ahmet de 11 kişilik ailesinin geçimini sağlamak için bu işte çalıştığını, ailesine bakmak zorunda olduğunu aktararak, ”Ülkemizde savaş ve bombardıman olduğu için kaçmak zorunda kaldık, orada çalışacak durum kalmadı, mecburen Türkiye’ye geldik. Suriye’de de tarımla uğraşıyordum. Burada da günübirlik işlere giderek evime ekmek götürüyorum. Allah Türkiye’den razı olsun”sözlerine yer verdi.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!