Son Dakika

Çavuşoğlu, Macron'un karın ağrısını açıkladı: Gelmek istedi, davet etmedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'ye yönelik açıklamalarının perde arkasını açıkladı, "Macron, Rusya ve İran'la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi." dedi.

Çavuşoğlu, Macron'un karın ağrısını açıkladı: Gelmek istedi, davet etmedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri John Stoltenberg ile yaptığı ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"Terörle mücadelemize daha fazla destek bekliyoruz"

Türkiye'nin yeni üyelerle birlikte NATO'nun genişlemesinden yana olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "NATO'dan terörle mücadelemize daha çok destek bekliyoruz. Genel Sekreterin bu anlayışta olduğunu biliyoruz ve kendisine teşekkür ediyoruz. Terörle mücadelede ayrımcılığa karşıyız. Tüm terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceğiz." dedi.

"Bölgesel konularda görüş alışverişi yaptık"

Stoltenberg ile yaptığı görüşmede bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, "Zirvede bunları da ele alacağız. Bölgesel konularda görüş alışverişi yapma şansı bulduk" ifadesini kullandı.

"Macron üçlü zirveye gelmek istedi, davet etmedik"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "Suriye'yi vurarak Türkiye'yi Rusya'dan ayırdık" açıklamasına ilişkin, "Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır açıklamalar bekliyoruz. Macron, Rusya ve İran'la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma'daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükler silahlara da karşıyız. Bizim İran ve Rusya'yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik. Cenevre'yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözleriyle bozulacak değildir. Bizim Rusya ile güçlü ilişkimiz var. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil" ifadelerini kullandı.

"Popülizmin Yunanistan'a faydası yok"

Ege Denizi'nde Yunan jetinin düşmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım'ın Yunanistan Başbakanı Çipras'ı arayarak üzüntülerini ilettiğini dile getiren Çavuşoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Sorunlarımız ve ihtilaflarımız var ama görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz var. Daha önceki anlaşmalarla kimin olduğu belirlenmeyen adacıklar var. Yunanistan bizim diyor, biz de Türkiye olarak hayır bizim diyoruz. Yunanistan Savunma Bakanı'nın şımarıklığı iki ülke arasında ciddi probleme dönüşmemesi gerekiyor. Dün akşam bayrak dikildi komandolarımız gitti aldı. Bunlara ne gerek var. Ege'de krize yol açacak bir adım atmamaları gerekiyor. Popülizmin Yunanistan'a faydası yok"

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.