Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cem Küçük: Bürokrasinin azalması için “Evet”

Cem Küçük: Bürokrasinin azalması için “Evet”

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne ‘Evet’ dememin en temel sebebi bürokrasinin azalacak olmasıdır. Türkiye’de kurulan bütün hükümetler bürokrasiden çok çekti. Buna Menderes ve Özal gibi güçlü liderler de dahil. Erdoğan güçlü ve karizmatik kişiliğiyle birçok sorunu halletti ama zayıf bir lider gelince, parlamenter sistemin zayıflığı hemen görülecektir. Bugün basit bir yol yapımı için onlarca imza gerekirken, yeni sistemden minimize edilecektir. Milletle seçtiği lideri arasındaki boşluk giderilecektir. Bakanlar dışarıdan seçileceği için hizmet daha kolay olacak ve Meclis daha güçlü hale gelecektir.

Parlamenter sistem içerisinde Türkiye, sayısız darbe ve darbe girişimi atlattı. En son maruz kaldığımız 15 Temmuz bunun bir örneğidir. Yeni sistemde darbe diye bir şey mümkün değildir, çünkü seçilmişin atanmışa üstünlüğü netleşiyor. Bu darbe girişimleri neticesinde Türkiye/de 1971 ila 1980 arası 11 hükümet kurulmuştur, 1991’de 2002’ye kadar 10 hükümet kurulmuştur. Yabancı yatırımcı böyle bir durumdan ürker. İstikrar olduğunda ekonomi çok daha iyi olacaktır. İstikrarsızlığın olduğu yerde büyüme olmaz, yatırımcı gelmez.

“Başkanlık Türkiye’yi bölecek” diyorlar, bu doğru değil. Nazizm, faşizm ve Bolşevizm yani Hitler, Mussolini ve Lenin parlamenter sistem sayesinde diktatör oldular. Başkanlık sistemiyle gelip de diktatör olan yoktur. Ayrıca başkanlığın olduğu bazı ülkelerde federal yapı yoktur. Güney Kore’de başkanlık var ama üniter yapı da var, Fransa’da yarı başkanlık var ama üniter yapı da var. Almanya’da parlamenter sistem var ama federal sistem mevcut. Parlamenter sistemdeki koalisyonlar öyle can sıkmıştır ki, İtalya’da 2017’den itibaren %40 oy alan parti tek başına iktidar olacak, durum bu kadar net…

Etiketler