Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“CHP, Mısır ve Suriye’ye koşmuştu, şimdi de HDP Rusya’ya koşuyor”

“CHP, Mısır ve Suriye’ye koşmuştu,  şimdi de HDP Rusya’ya koşuyor”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium’da, KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus savaş uçağıyla alakalı sözlerini değerlendirdi.

“Tam bir rezalet ve tam bir ihanet”

Başbakan, “HDP Eş Genel Başkanı’nın Rusya’da, ‘Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı’ demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir. Böyle bir süreçte Rus uçakları masum Türkmenleri, masum Arapları, masum Kürtleri Azez’de, Halep’te, İdlip’te, Bayırbucak’ta bombalarken koşa koşa Rusya’ya gidip destek bildirmek, açık bir şekilde bu millete ihanet etmektir. Bu açık bir aymazlıktır” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Davutoğlu, Mısır yönetimiyle Türkiye iyi ilişkiler sürdürdüğünde Mısır’ı hatırlamayanların, Türkiye askeri darbeye karşı çıktığında Mısır’a gidip Sisi ile görüştüklerini belirterek, “CHP, Mısır ve Suriye’ye koşmuştu, şimdi de HDP Rusya’ya koşuyor. Onlar istedikleri yere koşsunlar, biz milletin bağrına 1 Kasım’da koştuk ve milletin bağrından Türkiye’de demokrasi tarihinin en yüksek oy desteğiyle milletin huzuruna çıktık. Bizi eleştirmenize razıyız da bari başka ülkelere, başkentlere gidip ülkenizi şikayet etmeyin. Bir ulusal çıkar anlayışınız, bir milli gurur anlayışınız olsun. Bu ülkeye bu millete bir aidiyetiniz olsun” değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, bir ay içinde AB ile 2 zirve yaptıklarını anımsatarak, Türkiye’nin Suriye’ye dönük politikasını bütün dünyanın övdüğünü söyledi.

Davutoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in “Eğer İran-Türkiye karşı karşıya gelirse, Türkiye’ye karşı İran safında olurum” yönündeki ifadelerine ilişkin ise, CHP’nin Türkiye’nin itibarının zedelenmeye çalışılması karşısında yeterli tepkiyi gösteremediğini dile getirerek, “Böyle milletvekili de size yakışır” dedi.

1 Kasım seçimlerinin de bütün dünya tarafından övüldüğünü ifade eden Davutoğlu, “Bütün dünya ekonomileri küçülürken, yüzde 4 büyümeyi son çeyrekte gerçekleştirip, dünyanın en hızlı kalkınan ülkeleri arasına giren Türkiye’yi övüyor. Hiç merak etmeyin, bu aykırı seslere pabuç bırakmayız. Milletimiz ‘en zor günlerde bu ülkeyi bu badirelerden AK Parti kadroları çıkarır’ diyor. Biz önümüze bakacağız” şeklinde konuştu.

Etiketler