Son Dakika

CHP’de İş Bankası paniği

Başkan Erdoğan’ın Mustafa Kemal’in hisselerine el koyan CHP’nin İş Bankası’ndaki hukuksuz durumuna el atabileceği beyanı CHP’yi hareketlendirdi. CHP’liler şimdiden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi türkülerini dillendirmeye, hukuki girişimi gasp gibi göstermeye çalıştı.

CHP’de İş Bankası paniği

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP- İş Bankası ilişkilerine yönelik tartışmalarına son noktayı koydu. Mustafa Kemal’in hisselerini devralmanın CHP’nin hakkı olmadığının altını çizen Başkan Erdoğan, yasal düzenleme yapılabileceğine işaret ederek, “Orada yönetim kuruluna CHP niye dört adam koyuyor? Efendim, yönetim kurulundaymışlar ama hiçbir inisiyatifleri yokmuş. Yönetim kuruluna gireceksin, ama hiçbir inisiyatifin olmayacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Şayet inisiyatifleri yoksa o dört kişiyi çeksinler o zaman. Biz diyoruz ki: Buradaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti neyse bu vasiyetin Hazine’ye devrini gerçekleştirelim. Çünkü bu şahıslara ait bir hak değildir. CHP’nin hakkı hiç değildir. Dolayısıyla, MHP’li arkadaşlarla birlikte yapılacak bir yasal düzenlemeyle bu işin yoluna koyulabileceği kanaatindeyim” dedi.

YATIRIMCI GELMEZMİŞ!

Erdoğan’ın haklı çıkışının ardından CHP’liler tutuştu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, partisinin el koyduğu hisselerini korumak için çok uç örnekler verdi. Bir siyasi partinin banka sahibi olmayacağını bile bile Erdoğan’ın açıklamalarını manevra şeklinde değerlendiren Emir, şu sözlerle aklın sınırlarını zorladı:

“CHP’nin hisselerinin müsadere edilmesi tarihe kara bir leke olarak geçer ve AİHM’den hiç tereddütsüz geri döner. Böylesine çılgın bir girişim zaten gelmeyen yabancı yatırımcıların Türkiye defterini hiç açmamak üzere kapatması anlamına da gelecektir.”

DARBECİLER İADE ETMİŞ

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş da skandal yorumlarda bulundu. Demokrat Parti’nin de İş Bankası’ndaki usulsüzlüğe el attığını, ancak Menderes’i idam eden cuntacı yargının Mustafa Kemal’in yüzde 28.9’luk hissesini CHP’e iade ettiğini istemeden paylaşan Yarkadaş, “AK Parti tarihten hiç ders almıyor! Demokrat Parti’nin CHP’nin mallarına çökmeye çalışma girişimi, 11 Ekim 1963’te AYM tarafından engellenmişti. Tam da bunun yıldönümünde CHP’nin ‘kontrolündeki’ İş Bankası hisselerine çökmeye çalışıyorlar. Dertleri İş Bankası’nı da arpalığa çevirmek” dedi.

AJANS SATIN ALDILAR

Öte yandan İş Bankası’ndaki hisseleri tartışma konusu olan CHP’den özgür basının tarafsızlığına leke çalacak bir adım atıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanına ait ANKA Haber Ajansı, CHP’li belediye başkan yardımcısına satıldı. 46 yıllık ajans sadece 262 bin lira bedelle satılınca ‘hileli satış’ iddiaları ayyuka çıktı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.