Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

CHP’li Belediye Başkanı’ndan bir skandal daha: Epilepsi hastasını işten çıkardı

CHP’li Belediye Başkanı’ndan bir skandal daha: Epilepsi hastasını işten çıkardı

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Kandil’in siyasi uzantısı HDP ile yaptığı ittifak kapsamında adayı olduğu CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan, Kur’an-ı Kerim’i öperek göreve başlamıştı. CHP’li Belediye Başkanı Özcan Suriyeli muhacirleri Bolu’dan sürmekle gündeme gelmişti.

97 BELEDİYE PERSONELİNİ İŞTEN ÇIKARDI

CHP’li Başkan Özcan, Bolu Belediyesinde görevli 97 işçinin işten çıkarılma talimatını verdi. İşine son verilen işçilerden temizlik görevlisi Barış Yiğit hakkında verilen talimat üzerine belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Polis ekiplerinin uzun uğraşları neticesinde temizlik işçisi Yiğit ikna edildi.

Epilepsi hastası ve iki çocuk babası Barış Yiğit işten çıkarılma haberini alınca intihara kalkıştı.

EPİLEPSİ HASTASI YİĞİT, KÖTÜ HABERİ BAYRAK ASTIĞI SIRADA ALDI

Edinilen bilgiye göre, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 19 Aralık 2018 tarihinden sonra belediyede işe alınan 97 işçinin işten çıkarılması talimatını verdi. Engelli kadrosundan işe alınan epilepsi hastası 2 çocuk babası Barış Yiğit, belediyenin çatısında bulunan bayrağın iplerini bağlamak için çıktığı sırada işten çıkarıldığını duyarak sinir krizi geçirdi. Başkan Özcan’a da ulaşamayan Yiğit, çatıdan aşağı sarkarak intihar girişiminde bulundu. Belediye çevresindeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine 112 Sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Korku dolu anların yaşandığı olayda, çatıya çıkan polis ekiplerinin yaklaşık yarım saatlik ikna çabası sonucunda temizlik işçisi Barış Yiğit çatıdan inmeyi kabul etti.

SURİYELİLERİ BOLU’DAN KOVMUŞTU

Suriyelilere yönelik ilk talimatını Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne gönderen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan:

“Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay’ı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘Sosyal Uyum Yardımı’ adı altında yardım yapılmaktadır. Bu nedenle, ilimizde yaşamakta olan herhangi bir yabancı uyruklu kişiye Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden ayni ve nakdi yardım yapılmaması hususunda, gereğini rica ederim.”

İŞTEN ÇIKARILAN BİR İŞÇİ FENALIK GEÇİRDİ

Barış Yiğit ile birlikte işten çıkarılan diğer temizlik işçilerinin gözyaşları içinde izlediği olayda, Durkadın Çakıroğlu isimli kadın işçi fenalık geçirerek bayıldı. Çakıroğlu, olay yerinde yapılan ilk müdahalesinin ardından İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi acil servisine kaldırıldı. Çarkıroğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

ÇIKARMA TALİMATINDAN VAZGEÇMEDİ ÜSTELİK BAHANESİ DE HAZIRDI!

İntihar girişiminden vazgeçirilen Barış Yiğit, çatıdan indirildikten sonra makamında Başkan Tanju Özcan ile biraraya geldi.

İşten çıkarılan epilepsi hastası ve iki çocuk babası Barış Yiğit, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile biraraya geldi.

Özcan, söz konusu ‘çıkarma’ talimatını belediye bütçesine bağladı ve kararından geri adım atmadığını ‘tatlı’ dille söyledi:

“Bizi çok üzen bir hadiseydi. Barış’ı yıllardır tanıyorum. Barış’la konuştuk. Gerekçelerini anlattım. Biz böyle şeyler arzu etmeyiz ama işçi arkadaşlara, 19 Aralık itibariyle kimseyi işten çıkarmayacağım dedim. Bu tasarruflar 19 Aralık’tan sonraki, Ocak Şubat ayında arkadaşlarımız işe alınmış. Ama öyle bir noktaya gelmiş ki bütçe bunu karşılayamaz hale gelmiş. Yoksa kimsenin ekmeğiyle oynama derdinde olmadığımızı hep söyledik. Zaman içerisinde bu arkadaşlarımızın bir kısmı yeniden başlayabilir. Bütçe imkânlarına göre hareket edeceğimizi de söyledik. Bolu’da ihtiyaç sahibi olan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama hizmetin gereği olarak da bazı işlemleri yapmamız gerekiyordu.”

Epilepsi hastası ve iki çocuk babası Barış Yiğit işten çıkarılma haberini alınca intihara kalkıştı.

‘İNSAN KAYNAKLARINA İNECEKSİNİZ, İŞTEN ÇIKARILMIŞSINIZ’

Barış Yiğit ise, “Ben bekliyordum böyle birşeyi. Son dönemde girmiştim. Kadroya da girince, direk nasıl kadroya geçirdiler diye korku içerisindeydik. Ama bir umut kaydırma olur, engelli kadrosunda olduğum için diye düşündüm. Bir de size ulaşamayınca böyle bir yola başvurdum. Sinir hastasıyım aynı zamanda. İlacımı da içmediğim için sinirlerime hakim olamadım. Bayrağı bağla demişlerdi. Çavuş, ‘insan kaynaklarına ineceksiniz, işten çıkarılmışsınız’ deyince dinlemeden böyle bir yola başvurdum. Engelliyim, iş bulamıyorum uzun zamandır. Yeni iş bulmuştum. Onun stresiyle kendimi kaybettim” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri