Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

CHP’li belediyenin işten çıkardığı işçilerin eylemi devam ediyor

CHP’li belediyenin işten çıkardığı işçilerin eylemi devam ediyor

CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan’ın göreve gelmesinin ardından işten çıkarılan 97 taşeron işçinin, Hizmet-İş Sendikası temsilcileri ile Demokrasi Meydanı’nda dün başlattığı oturma eylemi sürüyor.

Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden sonra Türkiye genelinde Hak-İş’e, Hizmet-İş sendikalarına ve işçilere karşı bir “kıyım” başladığını ileri sürdü.

Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan bir grup işçinin, belediye binasının önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor.


‘BÜTÇE AÇIKLARI EMEKÇİLERİN ALIN TERİNDEN KAPANMAZ’

İşçilerin, zorla Hak-İş ve Hizmet-İş’ten istifa ettirilmek için tehdit edildiğini söyleyen Özdemir, “Tehditten sonra iş yerleri değiştiriliyor, işten atılıyor. Hizmet-İş ve Hak-İş olarak sonuna kadar işçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek bu eylemi yapıyoruz. Özelikle Bolu Belediyesi’nde önce işçi arkadaşlarımız tehditle sendikamızdan istifa ettirildi. Daha sonra daire içerisinde büroda çalışan arkadaşlarımızın iş yerleri değiştirildi. Şimdi de 97 arkadaşımız işten atıldı. ‘Belediyenin imkanları kısıtlı, maaşlar ödenemez.’ gerekçesiyle. Kesinlikle bütçe açıklarının, işçilerin, emekçilerin alın terinden kapanacağına inanmıyoruz.” diye konuştu.

97 BELEDİYE PERSONELİNİ İŞTEN ÇIKARDI

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Kandil’in siyasi uzantısı HDP ile yaptığı ittifak kapsamında adayı olduğu CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan, Kur’an-ı Kerim’i öperek göreve başlamıştı. CHP’li Belediye Başkanı Özcan Suriyeli muhacirleri Bolu’dan sürmekle gündeme gelmişti.

CHP’li Başkan Özcan, Bolu Belediyesinde görevli 97 işçinin işten çıkarılma talimatını vermişti. İşine son verilen işçilerden temizlik görevlisi Barış Yiğit hakkında verilen talimat üzerine belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulunmuştu. Polis ekiplerinin uzun uğraşları neticesinde temizlik işçisi Yiğit ikna edilmişti.

ÇADIRLAR KURULACAK, EYLEMLER DEVAM EDECEK

Özdemir, işten çıkarılan bir işçinin intihar girişiminde bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Belediye başkanımızı uyarıyoruz, zulmetmeyi bırakın. İşçilerin ekmeğiyle oynamayı bırakın. İşçilerin ekmeğiyle alın teriyle oynayarak hiçbir yere varamazsınız. Belediye başkanımızdan bu arkadaşlarımızı işine iade etmesini istiyoruz. Oturma eylemi başlattık. Şimdi çadır kuracağız. Çadır kurup eylemimize devam edeceğiz.” 

Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan bir grup işçinin, belediye binasının önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor.


EYLEMLER 1 MAYIS’A KADAR DEVAM EDECEK

Özdemir, işlerine son verilen işçilerin yeniden işe alınması için imza kampanyası başlattıklarını aktararak, “İnşallah eylemimiz 1 Mayıs’a kadar devam edecek. 1 Mayıs’ta bütün arkadaşlarımızın, işçilerin, emekçilerin burada toplanarak eylemimize destek vermelerini istiyoruz. Ondan sonra da yine belediye başkanımızla görüşeceğiz. Bu arkadaşlarımızın işe iade edilmesi için bütün mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.