Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

CHP’li Öztürk Yılmaz: NATO’ya güvenip Rusya ile ilişkileri germeyelim

CHP’li Öztürk Yılmaz: NATO’ya güvenip Rusya ile ilişkileri germeyelim

Suriye’de dönüşümü, ülkenin toprak bütünlüğünü, egemenliğini sağlayamadığı için Esed’in kaybettiğini vurgulayan Yılmaz, 2011’den önceki ve şu andaki Suriye haritalarını göstererek, 2011’den önce üniter bir Suriye varken, şimdi PYD, IŞAİD ve Hizbullah’ın kontrolünde bölgelerin bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı gerilime de değinen Yılmaz, mutlaka doğrudan görüşmelerle soruna çözüm bulunması gerektiğini öne sürdü. Yılmaz, Rusya’nın, bu krizi Akdeniz’de fırsata çevirmek istediğini, askeri yığınak yaptığını, füzeler yerleştirdiğini, NATO’nun bazı adımlar attığını anımsattı. Öztürk Yılmaz, şunları söyledi:

“Şuna dönüşmemeli: Bizim akıllı ve uyanık olmamız gerekiyor. Ukrayna krizinde gördük. Batı, Ukrayna üzerinden Rusya’ya vurdu. Şimdi Türkiye üzerinden Rusya’ya vurma stratejisine düşmemeliyiz. Ulusal güvenliğimiz, çıkarlarımız açısından dengeleri korumalıyız. Üzerinde bulunduğumuz coğrafya riskleri, tehditleri, çıkarları barındırıyor. Yarın NATO’ya, bir başka oluşuma güvenerek Rusya ile ilişkileri gerip sonuçlarını sadece üzerimize yıkıp gitmelerine izin vermemeliyiz.”

Etiketler