Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

CIA’ye göre Osmanlı İmparatorluğu geri dönüyor

CIA’ye göre Osmanlı İmparatorluğu geri dönüyor

Gölge CIA başkanı Friedman, Türkiye Osmanlı’nın eski topraklarına yeniden hükmedecek buralara valiler atayacak veya Türkiye Birliği adında bir örgütlenmeye gideceğini söyledi.
‘Gölge CIA’ diye tanımlanan ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor, gelecek 10 yılda dünyada görülebilecek değişikliklere dair rapor yayımladı. Rapora göre Rusya ve AB çökecek. Türkiye yükselirken, ABD ve müttefikleri güçlerini pekiştirecek. Giderek daha istikrarsızlaşacak dünyada değişmeden kalan tek şey ise ABD’nin giderek olgunlaşan gücü olacak.
Rapora göre ayrıca Ortadoğu’daki ulus devletlerin parçalanacağı, Çin’in zayıflayacağı, diğer yandan ABD’nin ise dünyadaki ‘tek süper güç’ olmayı sürdüreceği belirtildi.

‘RUSYA ŞU DURUMUYLA DAHA FAZLA VAROLAMAYACAK

ABD’li düşünce kuruluşu Rusya’nın geleceğine dair tahminlerine, ‘Ukrayna krizinin gelecek birkaç yıl içinde de uluslararası sistemin merkezinde olmaya devam edeceğini’ belirtmekle başladı. Ancak raporun ilerleyen bölümlerinde Rusya’nın yakın bir zamanda çökeceği öne sürülüp ‘Rusya’nın gelecek 10 yıl boyunca şu anki şekliyle var olabileceği düşünmüyoruz’ ifadelerine yer verildi.
ABD’li düşünce kuruluşuna göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki ulus devletlerde süren istikrarsızlık da, rolünü genişletmesi beklenen Türkiye’nin yükselişinden etkilenecek. Düşünce kuruluşu ayrıca Türkiye’yi ‘Ortadoğu’da sınırlı olsa bile başarı elde edebilecek araçlara sahip olan tek bölge ülkesi’ olarak tanımlıyor ve ‘Türkiye’nin, Rusya’yı sınırlama politikasına katkı sunması karşılığında, kendine siyasi ve askeri yarar sağlamak için ABD ile daha yakın müttefiklik ilişkileri kurması bekleniyor.’ CIA başkanı olarak da bilinen, Strafor’un başkanı George Friedman, Türkiye’nin Suriye’ye ABD’nin desteğiyle büyük bir hava operasyonu yapacağını da iddia etti. Gölge CIA başkanı Friedman, Türkiye Osmanlı’nın eski topraklarına yeniden hükmedecek buralara valiler atayacak veya Türkiye Birliği adında bir örgütlenmeye gideceğini söyledi.

Etiketler