Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kumdan kalenin komutanı

Libya’da meşru hükümeti devirip başkent Trablus’u işgal etmeye çalışan Hafter güçlerinin saldırıları devam ediyor. Hafter’in işgal ettiği alanın büyük bölümü çöllerden oluşuyor. Nüfusun yoğun bulunduğu şehirler ise meşru kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kontrolünde yer alıyor. Küresel vekâlet savaşına sahne olan ülkenin haritası üzerinden kirli bir algı oyunun yürütülüyor.

Kumdan kalenin komutanı

BAE ve Mısır’ın baskıları ile Moskova’daki ateşkes masasından çekilen Hafter, Libya’da 1.8 milyon km²’lik alanı işgal ediyor. 1.6 milyon km²’lik alanı çöl olan bölge Libya’nın yüzde 80’nini oluşturuyor.

1.760.000 KM²’LİK ALANI İŞGAL EDİYOR

Türkiye ve Rusya’nın girişimleri ile ateşkes masasına otursa da BAE ve Mısır’ın baskıları ile anlaşmayı imzalayan Hafter, Libya’da 1.760.00 km²’li alanı işgal ediyor. 1.650.000 km²’lik alanı çöl olan bölge Libya’nın yüzde 80’ini oluşturuyor.

NÜFUSUN %88’İ ŞEHİRDE YAŞIYOR

Yaklaşık 6. milyon nüfusu olan Libya’da başta Trablus (2.3 milyon) olmak üzere nüfusun yüzde 88’i şehirlerde yaşıyor. Hafter Güçleri yüzölçümü olarak büyük bir alanı kontrol etse de nüfusun büyük bit bölümü UMH kontrolündeki bölgelerde yaşıyor.

NUFÜSÜN BÜYÜK BÖLÜMÜ UMH’DE 

Hafter güçleri yüzölçümü olarak büyük bir alanı kontrol etse de nüfusun büyük bir bölümü UMH kontrolündeki bölgelerde yaşıyor.

UMH BİRÇOK KENTİN DESTEĞİNİ ALDI

UMH, Hafter işgaline karşı seferberlik ilan edilen Cadu, Misrata, Kabav, Zliten, Hums, Msallata, Zaviye ve Zintan şehirlerinin de desteğini almış durumda.

ASKERİ YARDIM ALINAN ÜLKELER

Suudi Krallığı, İSrail, Mısır ve Yunanistan’ın yanında olduğu Hafter; Fransa, Rusya, Çad, Sudan ve BAE’den askeri yardım alıyor.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    İbrahim Alkılıç

    Tamam, şehirleri ve çölleri gösterdiniz iyi, teşekkür ederim. Savaşın sebebi olan petrol kuyuları nerede hanımlar, beyler? Petrol ve gaz çıkan arazileri hiç mi merak etmediniz? Takip ettiğim haber siteleri veya gazetelerin hemen hepsi böyle. Ellerine geçeni haber diye ekrana koyuyorlar. kardeşim bir haberin önü vardır, arkası vardır. Ah bu gençler ah!

Yorumları Gör (1 Yorum)