Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nı onayladı

Cumhurbaşkanı, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nı onayladı

Asya’daki kamu projelerine finansman sağlaması planlanan bankanın Dünya Bankası’na alternatif olabilecek bir potansiyele sahip olduğu düşünülüyor.
Tüm işlemleri sağlam bankacılık ilkelerine uygun olarak yapılacak bankanın kayıtlı sermayesi 100 milyar dolar olarak belirlendi. Bölgesel 37, bölge dışı da 20 olmak üzere 57 üyesi bulunan bankaya, Çin yaklaşık 29,8 milyar dolar ile en yüksek sermaye taahhüdünde bulundu. Sermaye taahhüdünde Çin’i 8,3 milyar dolar ile Hindistan, 6,5 milyar dolarla Rusya izledi.
Banka, herhangi bir üyeye, kuruma, aracıya, siyasi alt birimine veya bir üyenin topraklarında faaliyete gösteren kuruluşlara ve bölgenin ekonomik kalkınması doğrultusunda çaba gösteren kuruluşlara finansman sağlayabilecek.
Banka, faaliyetlerini doğrudan kredi vererek, fon yatırımı yaparak, ekonomik kalkınma kredilerini kısmen veya tamamen garanti ederek, özel fon kaynaklarını kullanarak, teknik destek sağlayarak veya diğer finansman türleriyle gerçekleştirilebilecek.
Bir üyenin kabul etmemesi halinde banka, üye ülkenin topraklarındaki bir teşebbüsü finanse edemeyecek ve kaynakların herhangi bir üye tarafından orantısız ölçüde kullanılmasını önleyecek.

Bankanın yönetimi

Bankanın yönetiminde bütün yetkilerin toplandığı Guvernörler Kurulu, Direktörler Kurulu, başkan, bir veya birden fazla başkan yardımcıları ve ihtiyaç duyulduğu ölçüde yönetici görev yapacak. Ayrıca, her bir üye Guvernörler Kurulu’nda temsil edilecek ve Kurul, yılda bir kez toplanacak. Bankanın başkanı, Guvernörler Kurulu aracılığı ile 5 yıl görev yapmak üzere seçilecek.

Bankanın finansmanı

Banka, kaynaklarını borçlanma veya diğer araçlar yoluyla ilgili yasal hükümlere uygun olarak artırabilecek. İhraç veya garanti ettiği ya da yatırım yaptığı menkul kıymetleri alıp satabilecek olan banka, satışını kolaylaştırmak amacıyla yatırım yaptığı menkul kıymetleri de garanti edebilecek.
Ayrıca banka, faaliyetleri için gerekli olmayan fonlarla yatırım yapabilecek, bunları mevduata yatırabilecek.