Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin yaptırım kararına rest çekti: “Azdan az çoktan çok gider”

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde ‘Barış Pınarı Harekâtı’ vardı. Erdoğan, terör örgütüyle müzakere olacak bir şey bulunmadığına dikkat çekip “Güvenli Bölge’den çıksınlar harekât biter” dedi. Erdoğan, ‘sivil ölüm’ iddialarına ve Amerikan yaptırımlarına da sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin yaptırım kararına rest çekti: “Azdan az çoktan çok gider”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında terör örgütü PKK/YPG’yle masaya oturma tekliflerini reddederek, “Güvenli Bölge’den çıksınlar, harekât biter. Bizim Münbiç’te olmak gibi bir derdimiz yok” dedi. ‘Sivil ölümler’ olduğu iddialarına Erdoğan, “Aynaya baksınlar” diyerek rest çekti. Erdoğan, ABD’nin yaptırım kararına “Azdan az çoktan çok gider” karşılığını verdi. Arap Ligi, Avrupa Birliği’ne sert tepkiler gösteren Erdoğan, “Suriye’de harekâtı başlatma noktasına bir anda gelmedik” şeklinde konuştu. Terörle mücadele konusunda 40, Suriye sorunu bakımından 8 yıl mazisi olduğunun altını çizen Erdoğan, “Müttefiklerimizin arkamızdan işler çevirdiği inkârı mümkün olmayan şekilde açığa çıktı” diye konuştu.

Suriye’de 8 senede 12 milyon kişinin evlerinden kaçmalarına, yarısının ülke dışına gitmesine neden olan çatışmalar yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 milyon Suriyeli’nin 4 milyonu ülkemize gelmiştir. Acaba siz ne kadar Suriyeli’yi kabul ettiniz” diye sordu. “Suriye’de bizi sivil katliam ile itham edenlere şunu söylüyorum; sivil katliamı arıyorsanız, Suriye’de Türkiye’nin ayak basmadığı yerlere bakın” diyen Recep Tayyip Erdoğan, “Afganistan’a, Arakan’a, Yukarı Karabağ’a, Bosna Hersek’e bakın. Sivil katliamı görmek istiyorsanız; Türkiye’nin müdahalesinden önce Kıbrıs’a bakın. Sivil katliamı arıyorsanız, bölücü terör örgütünün ülkemizde yaptığı eylemlere bakın” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin yurtiçi ve dışındaki operasyonlarında kendi hayatı pahasına sivillerin ölmesini engellediğini anlatan Erdoğan, “Teröristler, askerlerimize sırf ‘siviller ölsün’ diye kiliseden, okuldan, hastaneden saldırıyorlar. Kiliseden sniper ile ateş ediyorlar; ama biz kiliseyi vurmadık” şeklinde konuştu. DEAŞ’ı yönetenlerin şimdi ‘DEAŞ’ karşıtı olarak ortaya çıktığını açıklayan Cumhurbaşkanı, “Biz ‘DEAŞ’ konusunda kimin ne rolü oynadığını biliyoruz. DEAŞ’ın çöküşünü bölgede başlatan biz olduk. Ya kasap bıçağına boynumuzu uzatacak ya da mücadele edecektik” dedi.

“Pompeo ve Pence ile mevkidaşları görüşecek”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sky News Televizyonu’nun muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye gelen Amerikan Heyeti ile görüşmeyeceğini söyledi. Erdoğan, onların kendi mevkidaşları ile görüşeceğini açıklarken, “Donald Trump buraya gelirse, konuşurum” ifadelerini kullandı. AK Parti Grup Toplantısı’ndaki konuşmasının ardından, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, Alex Crawford’un “ABD delegasyonu buraya geliyor, endişeli misiniz” sorusuna, “Yok. Niye endişeli olayım. Dimdik buradayım” cevabını verdi.

“KAÇ MÜLTECİ KABUL ETTİNİZ”

Arap Ligi’ne ve Avrupa Birliği’ne sert tepkiler gösteren Erdoğan, Türk Konseyi 7. Zirvesi dolayısıyla Bakü’de bulunduğunu hatırlatarak, “İkili konuları ele aldık. Bugüne dek iki devlet bir millet derdik. Bugünden sonra beş devlet bir millet. Türkmenistan’ı da kattığımız zaman altı devlet bir millet olarak bölgede çok daha güçlü yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Barış Pınarı Harekâtı’nın başarıyla devam ettiğine dikkat çeken Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de harekâtı başlatma noktasına bir anda gelmedik” dedi. Terörle mücadele konusunda 40, Suriye sorunu bakımından da 8 yıl mazisi olduğunun altını çizen Erdoğan, “Müttefiklerimizin arkamızdan işler çevirdiği inkârı mümkün olmayan şekilde açığa çıktı” şeklinde konuştu. Suriye’de son 8 senede 12 milyon kişinin evlerinden kaçmalarına, yarısının ülke dışına gitmesine neden olan çatışmalar yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 milyon Suriyeli’nin 4 milyonu ülkemize gelmiştir. Ağırlıklı olarak Kobani’den gelenlerdir. Tamamına yakını Arap olan mülteciler, bize maalesef ifadeyi kullanmakta bile edep ettiğim Arap Ligi’ne hiç yakışmıyor. Acaba siz ne kadar Suriyeli’yi kabul ettiniz” diye sordu.

“Kiliseden ateş açıldı biz kiliseleri vurmadık”
‘Suriye’de bizi sivil katliam ile itham edenlere şunu söylüyorum; sivil katliamı arıyorsanız, Suriye’de Türkiye’nin ayak basmadığı yerlere bakın’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, “Afganistan’a, Arakan’a, Yukarı Karabağ’a, Bosna Hersek’e bakın. Sivil katliamı görmek istiyorsanız; Türkiye’nin müdahalesinden önce Kıbrıs’a bakın. Sivil katliamı arıyorsanız, bölücü terör örgütünün ülkemizde yaptığı eylemlere bakın. Türkiye itham edilecek bir ülke değildir” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin yurtiçi ve dışındaki operasyonlarında kendi hayatı pahasına sivillerin ölmesini engellediğini anlatan Erdoğan, “Barış Pınarı Harekâtı’nda teröristler askerlerimize sırf siviller ölsün diye kiliseden, okuldan, hastaneden saldırıyorlar. Kiliseden sniper ile ateş ediyorlar; ama biz kiliseyi vurmadık” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN ABD’LİLERİ REDDETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sky News Televizyonu’nun muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye gelen Amerikan heyeti ile görüşmeyeceğini söyledi. Erdoğan, onların kendi mevkidaşları ile görüşeceğini açıklarken, “Donald Trump buraya gelirse, konuşurum” ifadelerini kullandı. AK Parti Grup Toplantısı’ndaki konuşmasının ardından, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, ‘ABD delegasyonu buraya geliyor, endişeli misiniz’ sorusuna, “Yok. Niye endişeli olayım” cevabını verdi. Alex Crawford’un ‘Onlarla neler konuşacaksınız’ sorusuna ise Erdoğan, “Mike Pence ve Mike Pompeo, karşıtlarıyla görüşecek. Onlarla görüşmeyeceğim. Trump geldiği zaman konuşurum” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri