Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Zirvesi kapsamında basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Zirvesi kapsamında basın toplantısı düzenledi

G20 Zirvesi kapanış toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Antalya Zirvesi’nin belki de en önemli sonuçlarından biri, dünya ekonomisinin ve nüfusunun çok büyük bir bölümünü temsil eden G20 ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda güçlü bir duruş ortaya koymuş olmalarıdır” dedi.

Erdoğan, özetle şunları söyledi:

”1 Aralık 2014 tarihinde Avustralya’da devraldığımız G20 Dönem Başkanlığımzıı dün ve bugün gerçekleştirdiğimi liderler zirvesiyle birlikte başarıyla tamamlamış oluyoruz. 2016 yılı için G20 Dönem Başkanlığını Çin Halk Cumhuriyeti’ne devrediyoruz. Zirve toplantımız öncesinde Cuma gecesi Paris’te yaşanan terör saldırıları liderler olarak hepimizi derinden üzdü. Paris saldırıları şiddetle kınadığımı ifade ediyorum. Ortak bildiri kararlı duruşumuz için önemli.

Terörün, dini, milliyeti, ırkı, bölgesi yoktur. Terörizmi herhangi bir dinle alakalı göstermek insanlara hakarettir. Terörizmi herhangi bir dinle ilişkili hale getirmek son derece yanlış olduğu gibi böyle bir tavır, o dinin mensuplarına yapılacak en büyük hakarettir, en büyük saygısızlıktır. Zira bütün dinler için hayat hakkı kutsaldır.

”ESED BU ŞANSINI ÇOKTAN KAYBETMİŞTİR”

Çevremizde artık yönetilemez hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı. Suriye bu konuda en fazla öne çıkan yerdir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, terörden arındırılması ve çoğulcu, demokratik, meşru bir siyasi yapıya kavuşması bu sürecin ana hedefleridir. Kendi halkını katleden Esed’in Suriye’nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansını çoktan kaybetmiştir.

Suriye’de, ülkede yaşayan herkesin kabul edebileceği bir çözüm üzerinde uzlaşılmadan, göçmenler ve terörizm başta olmak üzere bölge kaynaklı bu sorunların üstesinden gelinemez. Uluslararası toplumun, bu konuda artık etkin bir işbirliği, külfet paylaşımı ve samimi bir dayanışma içerinde hareket etmesi gerekiyor.
Terör olayları ile mülteciler arasında ilişki kurulmasını, insani sorumluluklardan kaçma gayreti olarak görüyoruz. Hem terörizmle mücadeleyi hem de mülteci krizine çözüm bulma çabalarını birlikte yürütmeliyiz. Bir defa mülteci olayı ile terör olayını birbirine asla karıştırmamak gerekir. Bu insani krizle mücadelede, samimi bir dayanışma ortaya koymalıyız.

”G20 BİR ZENGİNLER KULÜBÜ DEĞİLDİR”

G20 bir zenginler kulübü değildir. Dünyanın önde gelen gelişmiş ve yükselen ekonomilerinin temsilcileri olarak düşük gelirli ülkelerin halinden de anlıyoruz. Bu sene gıda güvenliğini de gündeme aldık. İklim değişikliği de ayrıntılı görüşüldü.”

Etiketler