Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplum Suriye’de düştüğü hatayı Libya’da tekrarlamamalı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Beykoz'da ''Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Libya gündemine değindi. Erdoğan, Libya'da barışın sağlanması gerektiğine değinerek, bölgedeki çatışma ortamının Akdeniz'i etkileyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplum Suriye’de düştüğü hatayı Libya’da tekrarlamamalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beykoz’da Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katıldığı “Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni”nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’daki sükunetin sağlanması gerektiğini söyleyerek uluslararası topluma “İdlib2de düşülen hatanın Libya’da da tekrarlanmaması” gerektiğini vurgulayarak sükunet çağrısında bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türk-Alman Üniversitesi, iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla 10 Nisan 2010’da kurulan devlet üniversitesidir. Çift dilli eğitim veren üniversitemiz, ülkemizin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türk-Alman Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. (Merkel’le görüşme) İkili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri ayrıntılı şekilde ele alacağız.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel (solda), “Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni”ne katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da (sağda) katıldı.

“BEYİN GÖÇÜNÜN MERKEZİ OLMALIYIZ”

1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk-Alman Üniversitesi’nin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum. Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir dönem ülkemizde marjinal odakların sürekli istismar ettiği yıllarca protestolara konu olan üniversite harçlarını biz kaldırdık. Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı. Beklentimiz ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için cazip hale gelmesi, beyin göçünün çekim merkezi durumuna dönüşmesidir. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, bu anlamda yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örneklik teşkil edecektir.

“LİBYA, İDLİB’E DÖNMESİN!”

Almanya ile birlikte Libya’da krizi sonlandırmak için çalışıyoruz. Uluslararası toplumun Suriye‘de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini temenni ediyoruz. Son birkaç haftadır yaşadıklarımız Libya için bir turnusol olmuştur. Bir an önce sükunet sağlanmazsa Libya’daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir. (Libya’da) DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ile lejyonerlerin palazlanmasını istemiyorsak çözüm sürecini hızlandırmamız gerekiyor. Libyalı kardeşlerimizin barışı, huzuru ve geleceği için bu zor zamanlarında onların yanında olmayı sürdüreceğiz. 2 bin 400’den fazla kişinin ölümüne, 7 bin 500’den fazlasının yaralanmasına sebep olan bu krizi sonlandırmak en büyük hedefimizdir. (Libya) Berlin Konferansı’nda olduğu gibi barış, çözüm, kan ve gözyaşının durması için atılan adımları güçlü bir şekilde destekleyeceğiz.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni”ne katılarak konuşma yaptı.

“TÜRKİYE’YE BİNLERCE KİŞİ GÖÇ ETTİ”

Merkel ise özetle şöyle konuştu:

Açılış töreninde Almanya Şansölyesi Angela Merkel de açıklamalarda bulundu. Merkel, ”Türk-Alman bilim ilişkileri Türk-Alman Üniversitesi ile başlamamıştır uzun geçmişe dayanmaktadır. Bu geçmiş aynı zamanda Türkiye’nin cömert teşvikleri ile başlamıştır.” dedi.  Merkel ayrıca Suriye’de sivillere yönelik saldırışlar sonucu Türkiye sınırına gelen göç dalgasına değinerek “Türkiye bugün de milyonlarca Suriyeli mülteciye sığınma imkanı sağlıyor. Bu çabalar bizim teşekkürümüzü ve takdirimizi hak ediyor.” İfadelerini kullandı. Öte yandan Merkel açıklamasında,  “Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığını ve özgürlüğünü teşvik eder ve geliştirir. Bilim ne kadar özgürse elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söylemek ihtiyacı var.” İfadelerine yer verdi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri