Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’de “toprak bütünlüğü” istediğini söyledi: ABD Suriye’de parçalanma istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Soçi’de görüştü. Erdoğan, “Barış Pınarı Harekâtı, Türkiye’nin güvenliğinin yanında Suriye’nin birliğini de garanti altına alıyor” dedi. Erdoğan, terörü kollayan ABD’nin ise ‘bölünme’ istediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’de “toprak bütünlüğü” istediğini söyledi: ABD Suriye’de parçalanma istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’da mevkidaşı Vladimir Putin’le baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Suriye’nin bütünlüğünü istediklerini anlatan Erdoğan, “Buraya silah gönderen ABD, parçalanmayı savunuyor” dedi. 9 Ekim’den beri Türkiye’nin Suriye’de 775 terörist etkisizleştirdiğini anlatan Erdoğan, “7 askerimiz, 79 Suriye Ordusu mensubu ve 20 sivil vatandaşımız, terör saldırıları ile şehit oldu. ABD’nin verdiği sözler tutulmazsa, harekât kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük kararlılık ile devam edecektir. Güvenli Bölge diye belirlediğimiz yerlere, 2 milyon kişinin dönmesi için çalışıyoruz. Türkiye ve Rusya, terörün her türlüsü ile mücadele noktasında hemfikirdir” şeklinde konuştu.

YPG/PKK’YA YER YOK”

Barış Pınarı Harekâtı’nın Türkiye’nin güvenliğinin yanında Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini de garanti altına alacağından anlatan Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’nin geleceğinde YPG/PKK gibi örgütlere yer yoktur, olmayacaktır. Türkiye olarak kimsenin toprağında ve kaynaklarında gözümüz yok” diye konuştu. Erdoğan, terör örgütü PKK/YPG’nin silahları depoladığı yerleri tespit ettiklerini işaret ederek, “Bu silahlar, Amerika tarafından buraya gönderildi. Burada bir terör devleti kurulacak, kurulmasına Türkiye olarak biz müsaade mi edelim? Bu adımların tamamı, Suriye’nin bölünmesine de yöneliktir. ABD, Suriye’de bir parçalanma ve bölünme istiyor” şeklinde konuştu.

“İRAN’DAN RAHATSIZIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkes hakkında da “Teröristlerin çekilmesi sürüyor. Şu an itibariyle 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan 1200-1300 kadar olanın da süratle Güvenli Bölge olarak gördüğümüz yerden çıkmaya devam ettiği, onların da çıkacakları söyleniyor. İzlerini sürüyoruz, bunların tamamı çıkacak” diyerek meydan okudu. Öte yandan Erdoğan, Suriye’nin geleceği için Rusya ile birlikte bir araya geldikleri İran’ı da işaret ederek, “Hasan Ruhani’nin kadrosundan çatlak sesler çıkıyor. Bizi rahatsız ediyor. Herkes yanındakilere sahip çıkmak zorunda” dedi.

Başkan haritayı masaya koydu!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda baş başa görüştü. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Erdoğan, davetin bölgede kritik günlerin yaşandığı sürece fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Görüşmenin basına kapalı kısmında ise Erdoğan, kırmızı dosya içinde yanında götürdüğü, Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölge haritasını masaya koydu. Erdoğan, Suriye’de barış sağlanmasının çok daha güçlü şekilde ele alındığını belirterek, “Barış Pınarı Harekâtı’na görüşmemiz çok ciddi fırsatlar sağladı” dedi.

“HEPSİ ÇIKACAK”

Ateşkes hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Teröristlerin çekilmesi devam ediyor. Şu an itibariyle 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan 1200-1300 kadar olanın da süratle güvenli bölge olarak gördüğümüz yerden çıkmaya devam ettiği, onların da çıkacakları söyleniyor. İzlerini sürüyoruz, bunların tamamı çıkacak” diyerek meydan okudu. Öte yandan Erdoğan, Suriye’nin geleceği için Rusya ile birlikte bir araya geldikleri İran’ı da işaret ederek, “Hasan Ruhani’nin kadrosundan çatlak sesler çıkıyor. Bunlar da bizi rahatsız ediyor. Herkes yanındakilere sahip çıkmak zorundadır. Hassas bir dönem içinden geçiyoruz. Ayrılık, aykırılık, sivriliğe gerek yok” diye konuştu.