Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1 Kasım mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 1 Kasım mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonrada tabi ki yeni Türkiye’nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz” dedi. 

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhuriyetin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü Resepsiyonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, dün ve bugün gerçekleştirilen kutlama programlarının muhteşem geçtiğini, yeniliklerin yapıldığını söyledi.

Atatürk Kültür Merkezindeki Cumhuriyet Bayramı törenlerinin sivilleşen bir görüntü çizdiğini anımsatan bir gazetecinin “Bununla vermek istediğiniz mesaj neydi?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “30 Ağustos, Silahlı Kuvvetlerimizin ağırlıklı olduğu bir bayram ama 29 Ekim gerek Meclisimizin gerekse halkımızın devletle buluştuğu… Dolayısıyla böyle bir yıl dönümünü istedik ki farklı bir atmosfer içinde kutlayalım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Kasım’da seçime gireceğiz, 2 Kasım sabahı nasıl bir Türkiye’ye uyanacağız, sizin öngörünüz nedir?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonrada tabi ki yeni Türkiye’nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz. Bu sıkıntıları yaşamadan bir gelecek inşa edelim diyoruz. Çünkü Türkiye’nin kaybedecek bir vakti yok, bu kayba tahammülümüz yok. Onun için pazar günü adeta ülkemiz için gerçekten 2023 süreci bir kırılmadır ve bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır.”

1 Kasım seçimlerinin ardından sandıktan çıkan neticeye ilişkin olarak “şu anda şudur, buna göre hareket edilmesi gerekir” gibi bir ifade kullanmasının Cumhurbaşkanı olarak kendisine yakışmayacağını vurgulayan Erdoğan, “Sandıktan çıkan neticeye hep beraber saygı duyacağız ama bir şey burada var, o da dünyada istikrar ve güvenin olduğu toplumlara baktığımızda, istikrar ve güvenin olduğu toplumlarda özellikle koalisyon yönetimleri değil, daha çok tek partili yönetimler, A partisi, B partisi fark etmez, bunu görüyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, “Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa, yapabilirse inanıyorum ki bu 12-13 yıl içerisinde yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin “koalisyon çıkarsa kırılır mısınız, çok mu üzülürsünüz, küser misiniz” sorusu üzerine de Erdoğan, “Hayır. Siyasette kırgınlık, küskünlük böyle bir şey olmaz. Sandık bizim için saygı duyulması gereken en önemli mercidir, Cumhuriyetin zaten en önemli zemini orasıdır, Cumhuriyeti sandığın üzerine inşa ettik, demokrasi hakeza öyle, buradan taviz vermek mümkün değil” diye konuştu. 

Bir gazetecinin, kanaat önderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde farklı bir havanın oluşup oluşmadığına dair düşüncelerini sorması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kanaat önderlerinin bütün düşüncelerini bize ifadelerinin hepsini kaydettik. Şimdi onlardan da birçok şey bekliyoruz, temenni ederim ki bu düşüncelerini onlarda bölgelerinde işlerler, bölgelerinde onun çalışmasını yaparlar. Çünkü her şeyi devletten beklemek yanlış olur, buralarda kanaat önderlerimizin de bir şeyler yapması, bir şeyler ortaya koyması gerekiyor, bunu bende kendilerine ifade ettim.”

Başka bir gazetecinin, “paralel yapı ile terör örgütü PYD’nin ortak hareket ettiğine yönelik haberler yapıldığını” belirterek, bunun doğru olup olmadığını sorması üzerine “Buna benzer istihbari bilgiler bize de geliyor ama nihai neticesinde ne derece sağlıklı o henüz bize ulaşmış değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığının her türlü tedbiri aldığını belirtti.

“Seçim güvenliğinden bahsediliyor ama AK Parti’nin Nusaybin SKM Başkanını ensesinden vurdular. Önlemler alınacak dediniz ama yeterli olacak mı” şeklindeki soruyu, Erdoğan, şunları söyledi:

“Siz önlemi ne kadar alırsanız alın maalesef tabii bu önlemin ulaşamadığı, erişemediği yerler de olabiliyor. Onun için ben tabi o kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum ama bu olay bir şeyi gösteriyor, şu anda ülkemizde hala ‘biz sırtımızı herhangi bir terör örgütüne, şuraya buraya dayamadık’ diyenlerin hala seçim arifesinde nasıl bir yerlere sırtını dayayarak, bir korku vermenin gayreti içerisinde olduklarını işte burada görmüş olduk.”

Türkiye’nin, terör örgütü PYD ile ilgili yaptığı uyarıların ardından ABD’nin tutumunda bir değişiklik olup olmadığını sorması üzerine de şöyle konuştu:

“Şu anda onlarda soru işaretleri belirmeye başladı. Ama ben dün akşam bir televizyon programında söyledim, yani bu konuda ben PYD’yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. PYD bir terör örgütüdür ve YPG’yi de onlar, ‘bizim askeri kanadımız’ diyorlar. Hiç alakası yok.”

“ABD’de bir tavır değişikliği oldu mu” sorusuna da Erdoğan, “Kendilerinde şu anda bazı soru işaretleri var” yanıtını verdi.

Etiketler