Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emperyalist Batı'ya: Böyle adalet olur mu?

7 yıldır süren iç savaşta Batılı güçlerin muhacirlere sahip çıkmadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı güçlerin kimyasal silah iddiasıyla Suriye'yi vurmasına tepki gösterdi, "Sadece kimyasal silahlarla öldürülene bak böyle adalet mi olur" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emperyalist Batı'ya: Böyle adalet olur mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Global Girişimcilik Kongresi'nde konuştu. 

Türkiye'nin 2017'de gerçekleşen yüzde 7,4'lük büyüme oranı ile G20'de birinci, OECD ülkeleri arasında 2. sırada yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, sadece Asya ile Avrupa'nın geçiş noktası değildir. Aynı zamanda Türkiye ticaretten sanayiye, eğitimden sağlığa, turizmden tarıma kadar çok geniş bir alanda milyarlarca nüfusa ve çok geniş bir coğrafyaya hitap eden stratejik bir bölgesel merkezdir. Hedefimiz bu konumumuzu en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizi dünyanın en büyük 10. büyük ekonomisinden biri haline getirmektir. Bunun için daha çok yatırım yaparak, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak yolumuza devam etme kararındayız." ifadelerini kullandı.

Turist sayısında 36 milyonu yakalayabiliriz

Erdoğan, ihracatın 160 milyar dolara, istihdamın ise 28,3 milyon kişiye ulaştığını belirterek, "Turist sayımız 32 milyon, turizm gelirimiz 26,3 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu yıl turist sayısında 36 milyonu yakalayabiliriz. Döviz rezervlerimiz bir ara 130 milyar dolara kadar çıktı. Son dönemde bu rakam 110 milyar dolar seviyesine indi. Biz bunu tekrar çıkarmaya muktediriz. Ülkemizi büyütürken, kamu mali disiplinini de elden bırakmadık." şeklinde konuştu.

"Girişimci insanlara ihtiyacımız var"

"Yatırımı öncelikle insana yapmamız lazım. Öyleyse diyorum ki genç nüfusa Türkiye'nin ihtiyacı var." diyen Erdoğan, "Buradan uluslararası camiaya da mesajımı vermiş oluyorum; insandan çekinmeyelim. Ve bütün bu girişimciliğin ruhunda da ne var? İnsan var. Öyleyse girişimci insanlara ihtiyacımız var. Bu girişimci insanları da el ele verip yetiştirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Borçlanma dolar yerine altınla olsun"

"Davos'ta dönemin IMF Başkanı'yla görüşüyorum. Siz Türkiye'ye bir borç verdiniz, taksitleri alıyorsunuz. Ama siyaseten de idare etmek istersen bu ülkenin başbakanı benim, kusura bakma ona karışamazsınız. Biz dedim, taksiti öderiz ama siyasete karışamazsınız. 2013'te borcumuzu ödedik bitirdik. Sonra 5 milyar euro borç istediler. Verelim dedik, bu borcu almaktan vazgeçtiler. Borcumuzu ödedik, anlaşmayı sonlandırdık. Girişimci ruhu olan devletler topluluğunun bu dünyada kendi kurduğu kurumları da çok iyi dizayn etmesi lazım. Dolarla dünya sürekli bir kur baskısı altında kalıyor. Devletleri ve milletleri bu baskıdan kurtarmak lazım. Bu adım altınla atılsın. IMF'ye borçlanma altınla olsun dedik."

"Gelin yeni bir barışın temellerini atalım"

Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünya ülkelerine seslenerek, "Diyoruz ki gelin bu dünyada yeni bir barışın temelini atalım. Böyle rastgele bu ülkelere bombaları yağdırmayalım. Varil bombalarını yağdırmayalım." dedi.

"Lafa geldiği zaman, 'Barış, barış, barış.' Bu nasıl barış? Gel vur burayı ondan sonra 'barış' de. Olmaz olsun böyle barış. Dürüst olalım. Samimi olalım." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 yıldır süren iç savaşta emperyalist güçlerin muhacirlere sahip çıkmadığını, fakat Türkiye'nin 3,5 milyon muhacire ev sahipliği yaptığını anımsatarak, "Onlar geldiler kimyasal silah dediler vurdular. Tutturdukları tek şey var, kimyasal silah kullandıkları için vurduk. Konvansiyonel silahlarla ölenleri bir kenara koy sadece kimyasal silahlarla öldürülene bak böyle adalet olur mu?" dedi.

"Kimsenin toprağında gözümüz yok"

Türkiye'nin yaptığı sınır ötesi operasyonlar hakkında da konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Yaptığımız operasyonların iki amacı vardır. Birincisi; ülkemize yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. İkincisi; hayatlarını ülkemizde sürdüren mülteciler için Suriye'de güvenli, huzurlu ve yaşanabilir bir bölge oluşturmaktır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.