Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hakim ve savcı adaylarına mesajlar

"23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni"ne video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaylara seslenerek "Sizlerden vicdanınızı ve imzanızı asla hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hakim ve savcı adaylarına mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni”ne video konferansla katılıdı. Burada yaptığı konuşmada Erdoğan, genç hakim ve savcı adaylarına önemli nasihatlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Hakim-Savcı anayasa kanuınlar ve mevzuata göre görevini icra eder. Ama asıl murakıpları kendi vicdanlarıdır. Adaletle zulüm arasındaki ince çizgiye dair kadim inançların temel kaynakları yanında pek çok filozof ve devlet adamlarının görüşleri vardır.

Türkiye geçmişte çeşitli dönemlerde bu sıkıntıları yaşamıştır. Kimi zaman FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisi altına giren adalet sistemimiz milletimizin gözünde epeyce örselenmiştir. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının idamı da 12 Eylül yargılanmaları da FETÖ ihanet çetesinin kumpasları da acı izler bırakmıştır.

“YENİ YARGI PAKETİ” SÖZLERİ

İnşallah Meclis’in yeni yasama döneminde yeni reform (yargı) paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız.

(Hakim ve savcı adaylarına) Mahkeme salonlarında ve adliye binalarında yazan ‘Adalet mülkün temelidir’ sözü daima rehberiniz olmalıdır.

Her ne kadar yüz yüze olamasak da tüm hakim ve savcı arkadaşlarımın yüreğinin de aynı hislerle kaplı olduğuna inanıyorum. Adaletle verdiğiniz her kararda, attığınız her adımda yanınızda olacağız.

KURA ÇEKİMİNE GEÇİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katılımıyla kura çekimine geçildi. Erdoğan bilgisayar tarafından belirlenen atamaların bir kısmını canlı yayında takip ettikten sonra, yeni hakim ve savcılara başarı dileklerini ileterek telekonferans görüşmeden ayrıldı.