Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı: Türkiye'nin hukuk devleti olduğu ortaya kondu

ABD'li Brunson'ın serbest bırakılmasına ilişkin kararı değerlendiren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı: Türkiye'nin hukuk devleti olduğu ortaya kondu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz."

zmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmasının görülmesine başlanan işlediği terör işbirliği suçlarından ötürü 2,5 aydır ev hapsinde bulunan ABD’li casus Andrew Craig Brunson hakkında savcı, adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 

SAVCI MÜTALAASI

Öğle arasının ardından devam eden duruşma kapsamında savcı esas mütalaasını verdi. Bu kapsamda ABD’li casus Brunson hakkında adli kontrol şartlarının kaldırılması talebinde bulunan savcı “örgüte üye olmak”tan suçundan ise 10 yıl hapis istedi.

Tüm dünyanın takip ettiği duruşmada mütalaasını açıklayan savcı soruşturmanın genişletilmesi talebin de bulunmadı.

İzmir'de, bugün erken saatlerde terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson yargılanmak üzere Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne götürülmüştü.

Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, Brunson evinden çıktığı sırada yoğun güvenlik önlemleri almıştı.

SAVCI, ADLİ KONTROL KARARININ KALDIRILMASINI İSTEDİ

Verilen öğle arasının ardından tekrar devam edilen davanın duruşmasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi.

Savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ''örgüte üye olmak''tan 5-10 yıl hapis talep etti. Savcının ayrıca soruşturmanın genişletilmesi talebi de olmadı.

Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin adli kontrol hükümlerine harfiyen uyduğunu belirterek, "Tanıklarımız var. Dinlenmesini talep ediyoruz. Müvekkilimin cep telefonları raporları geldi. Telefonları sanığın çocukları tarafından kullanıldığının tespit edilmesi, savunmamızı desteklemiştir" dedi.

Mahkeme heyeti, gizli tanıklar "Kılıç" ve "Kama"nın dinlenmesi talebini reddetti. 

Mahkeme Başkanı, avukatı ile Brunson'ın bir süre görüşmesine izin verdi.

BRUNSON: MASUMUM, BERAATİMİ İSTİYORUM

Brunson ise "Masumum. Beraatimi istiyorum" dedi.

BRUNSON SERBEST BIRAKILDI

Casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı.

Davanın sonucunda Mahkeme heyeti, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan Brunson hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

ABD'YE GİDİYOR

Mahkeme tarafından serbest bırakılan Rahip Brunson, ABD'ye gitmek için İzmir'e gelen özel uçağa bindi.

ABD DAVAYA İLİŞKİN NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heart Nauert ise yaptığı açıklamada, papaz Brunson'un serbest bırakılmasını yönünde umutlu olduklarını belirterek, "Brunson'un serbest bırakılması iki ülke ilişkileri için önemli bir adım olur" demişti. Nauert, Türkiye ile Brunson konusunda anlaştığı haberlerini de yalanlamıştı.

POMPEO, BRUNSON HAKKINDA NE SÖYLEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brunson davasına ilişkin yaptığı açıklamada, serbest bırakılmasının en doğru karar olacağını belirterek, “Serbest bırakılması Türk-Amerikan ilişkileri açısından da önemli bir adım olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

BRUNSON NEDEN TUTUKLANDI?

ABD'li papaz Andrew Craig Brunson, terör örgütü PKK ve FETÖ adına terör faaliyetlerinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerinde hakkında açılan dava kapsamında 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Brunson'ın cezası, sağlık problemleri nedeniyle İzmir'de ev hapsine dönüştürülmüştü.

Bu konuda ABD Başkanı Donald Trump, işlediği suçlardan ötürü ev hapsi cezası verilen casus Brunson üzerinden yine terör estirerek yardımcısı Mike Pence ile Twitter'dan Türkiye'ye tehditler yağdırmıştı. 

Bu tehditler sonrasında gelen ekonomik saldırılar ise Türk ekonomisini yıldırmamış aksine millileşme yolunda ciddi bir adım attırmıştır.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.