Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Cuntacılar”ın varlığının müsaderesi istendi

“Cuntacılar”ın varlığının müsaderesi istendi

12 Eylül 1980 darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkındaki davayı görecek mahkemeden, sanıkların mirasçılarına intikal eden mal, hak ve imtiyazların müsaderesi ve iptali talep edildi. 

Davanın müdahil avukatlarından Senih Özay, Yargıtayın bozma kararının ardından 18 Ocak 2019’da tekrar görülecek dava öncesinde, taleplerine ilişkin dilekçeyi Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdi. 

Dilekçede, şu taleplerde bulunuldu:

“Mahkemenin tarafıma tesis ettiği inceleme kararı doğrultusunda dilekçemizde sunduğumuz MASAK raporuna göre tespit edilen şirketler, banka hesapları, araçlar, evler, villalar, arsalar, kooperatifler, hisse senetleri, kısaca mal varlıkları hakkında suçtan elde edilen kazanç yönünden müsadere kararı uygulanmasına, zarar görenlerin muhtemelen sanıkların ve mirasçılarının mal varlıklarına yönelik tazminat taleplerini karşılamak üzere müsadere edilen malların listesi yapılarak mağdur taleplerine yönelik tahsisine karar verilmesini talep ederiz.”

Müsadere Nedir? Müsaade istemesi ne anlama geliyor?

Müsadere, Osmanlı Devleti zamanında haksız kazançla mal varlığına sahip olan kimselerin varlıklarına el konması anlamına geliyor.

Suçu kabul edilen kişilerin, suçunun karşılığı olarak, mal varlığına el konması anlamına gelen müsaderede, Osmanlı devletinin örfi hukukuna göre, görevinden alınan yüksek dereceli memurların servetine el konabiliyordu.

Osmanlıda Müsadere Usulü

Müsadere Osmanlı İmparatorluğunda devletin, haksız kazançla zengin olmuş görevlilerin mallarına istediği zaman el koyabilmesi usulüdür.

17. yüzyıldan itibaren ölen veya idam edilen yüksek dereceli memurların da mallarına el konulmaya başlanılmış fakat bu uygulama 2. Mahmut tarafından kaldırılmıştır.

Osmanlı Devleti’nde malları ilk müsadere olanlar Candarlı Halil Paşa ile Yakup ve Mehmed paşalardır. Bu ceza, büyük bir suç sonucu uygulanırdı. Ancak zamanla bu sistem bozulmuş, sırf paraları için değerli adamlar katledilip ve mallarına el konulmuştur.

II. Mustafa savaşların devamı için zenginlerin mallarını müsadere ettirmiştir. Devlet merkezindeki bu durum taşradaki büyük memurlara, beylerbeylerine cesaret vermiş ve bunlar eyaletleri dahilindeki birçok zengini katlederek mallarına el koymuşlardır.

Devletin verdiği görevler sırasında edinilen mal varlığının kamuya ait sayılması kuralına dayanılarak birçok İslam devletinde uygulanan müsadere, Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayarak Osmanlılarda benimsendi. Müsaderenin temel amacı önemli mevkilere yükselenlerin, öldükten sonra varislerine bir şey bırakamayacaklarını düşünmesi ve dürüst davranmalarını sağlamaktı. Fakat daha sonra kazanç sağlamak, padişaha ve sadrazama hediye sunmak için taşra yöneticileri o bölgedeki zenginlere de müsadere uyguladı. 2. Mahmut müsaderenin ancak kamu malı olduğu mahkeme kararıyla saptanan servetlere uygulanması kuralını getirdi.

1839 yılında Tanzimatın ilanından sonra müsadere bütünüyle kaldırıldı.

Müsadere Sisteminin Özellikleri ve Etkileri

1. Devlet adamlarının (Ölen, azladilen, haksız kazanç sağlayan) mallarına el konulmasıdır.

2. İlk kez Fatih zamanında uygulanmıştır.

3. Tanzimat döneminde kaldırılmıştır

4. Özel mülkiyetin gelişimini engellemiştir.

5. Osmanlıda feodal bir sınıfın oluşmasını engellemiştir.

Müsadere hakkında bilgiler Müsadere Sistemi Nedir tarafından sağlanmıştır.

Etiketler