Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“DAEŞ oylamasına neden ‘Hayır’ dediniz?”

“DAEŞ oylamasına neden ‘Hayır’ dediniz?”

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM’deki Grup Toplantısı’nda gündeme yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı. Türkiye’nin yeni dış politika eksenini değerlendiren Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu da yer yer vurdu.

“Sessiz kaldılar”

Başbakan müjde vermeyi de ihmal etmedi. Avrupa’nın maskesinin düşüp, gerçek yüzünün gördüğü Srebrenitsa soykırımına değinen Başbakan Yıldırım, bugün dünyaya medeniyet dersi vermeye kalkan Batı’nın, katliama sessiz kaldığını ifade ederek, “BM güvenlik güçleri ancak ve ancak bu katliama seyirci kaldı. BM, bir insanlık utancına, ayıbına imza attı. Maalesef orada savunmasız insanları korumaları gerekirken onlar bu katliama seyirci kalmayı tercih ettiler ve görevlerinin gereğini yapmadılar. Bu güvenlik güçlerini oluşturan ülkeler bugün dünyaya medeniyet dersi vermeye çalışan batılı dostlarımızdır” dedi.

“Hesap verin”

Batı’nın insanlık dışı uygulamaları için hesap vermesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “Onlar bölgede, Türkiye’de, terörle mücadeleye laf yetiştireceklerine, teröristlerin daha fazla insanlık dramı yaşatması için yasalarımızı değiştirme öğüdü vereceklerine, Avrupanın göbeğindeki bu insanlık suçuna karşı neden duyarsız kaldılar, neden gereğini yapmadılar, önce bunun hesabını versinler” diye konuştu.

9 gün tatil müjdesi

Yıldırım, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasıyla ölü toprağını üzerinden atan vatandaşa, Kurban Bayramı içinde müjde verdi. Yıldırım, Ramazan Bayramı’nda iç turizmde patlama yaşandığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ramazan Bayramı’nda, bayramın sonu cuma günüydü, birleştirdik. Kurban Bayramı’nda da bayramın evveli bayramla birleşiyor ve böylece uzun bir tatil daha yapacaksınız.”

İç tüzük görüşmeleri

Yıldırım, küfür ve hakaret eden, kavga çıkaran vekillerin cezalandırılmasını da içeren iç tüzük değişikliği ile ilgili muhalefet partilerine çağrı da bulunarak, “AK Parti Grubu olarak, bu hafta diğer siyasi parti gruplarına da içtüzük konusunda bir kez daha birlikte hareket etme ve içtüzüğün daha etkin bir hale getirilerek, Meclis’in daha etkin ve hızlı çalışmasını sağlayacak yeni bir içtüzüğün yapılması konusunda diğer partilerin katılımını ve desteğini bekliyoruz. Ümit ederiz ki ortak bir zeminde görüşülür, konuşur, bir mutabakat oluşur” diye konuştu.

“Gazze için anlaşırız”

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail’in Mavi Marmara’da yaşanan olay nedeniyle özür dilediğini, olayda hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına tazminat ödemeyi kabul ettiğini ve uzun müzakereler sonucunda Gazze’ye uygulanan ambargonun gevşetilmesini, oraya insani yardımların Türkiye önderliğinde gerçekleşmesini de kabul ettiğini ve mutabakata varıldığını anlattı. Yıldırım, “Eğer Gazze’de, Filistin’de perişanlık içerisinde, dünyaya kapalı yaşayan kardeşlerimize bir faydamız olacaksa, elbette mutabakata varırız” ifadelerini kullandı.

“Cevap bekliyoruz”

Yıldırım, hükümete sık sık DAEŞ terör örgütü üzerinden suçlamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na sırt çıkıştı. Kılıçdaroğlu’nun kendisine sorular yönelttiğini belirten Yıldırım, partisinde Kılıçdaroğlu’na soruları olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bana ‘Siz şöyle yaptınız, böyle yaptınız, bunların cevabını ver’ diyor. Ben tek bir cevap veriyorum: 2013’te DEAŞ ve PKK’ya karşı Meclis’te karar alınırken CHP niye ‘Hayır’ oyu verdi, onun cevabını versin önce. Kimin DEAŞ’e müzahir olduğu, kimin PKK’ya müzahir olduğu, Meclis’te yapılan o oylamanın sonucunda belli. Onun cevabını versinler sonra bize terör örgütüyle ilgili suçlamalarda bulunsunlar.”

Etiketler