Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘DAEŞ, PKK ve rejim 28 Mayıs’ta Haseke’de anlaştı’

'DAEŞ, PKK ve rejim 28 Mayıs'ta Haseke'de anlaştı'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, “Geçen 28 Mayıs’ta Haseke’de DAEŞ, PKK ve rejim bir masaya oturdular ve anlaştılar, muhalefete saldırıya karar verildi. Türkiye sınırını paylaşmak için DAEŞ ve PYD o toplantıda oturdular, Suriye rejimi ile anlaştılar’ dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

“Sorumsuzca devleti ‘katil’ diye suçlayan, halkı devlete karşı tahrik eden ve uluslararası basına çıkıp ‘Bunu devlet yaptı’ diyecek kadar seviyeyi düşüren bir siyasi parti eş başkanı olabilir. Bunlara dikkat etmesi lazım halkımızın. Özellikle de orada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarının karşı karşıya kaldığımız tablonun, tam da bu dikkatleri dağıtmak isteyen çevrelerin işine yarayacak şekilde seyretmesi konusunda da dikkatli olmalarını rica ederim”

“Bir taraftan orada ceset parçaları diğer taraftan bu süreç içinde bütün sanal medya iletişimleri tetkik edildi. Yatay yani değişik örgüt telsiz konuşmalarından, Twitter üzerindeki paslaşmalardan tetkik edildi ve bazı Twitter hesaplarında çok ilginç bulgulara rastlandı. İşte ‘Ankara’da bomba patlayacak’, ‘şöyle olacak’, ‘Suruç versiyon iki olacak’ diye bir şey var, ‘Suruç’un ikinci versiyonu’. Şimdi bunların bir kısmı, kimliği tespit edilmesi zor şeylerdi yani bir paravan isim. Bunun için Twitter hesabı, şeyine başvuruldu ve IP adresleri alındı. Onun üzerinde çalışıldı ve bu isimlerden iki tanesi, şu anda gözaltına alınan, PKK’yla irtibatlı, geçmişte PKK’yla bazı iltisakları olmuş ve bazı eylemlere katılmış kişiler ve onların networküne bakıldığında da yine şimdi soruşturmanın gizliliği, selameti açısından detaya girmeyeceğim şekilde Türkiye’de sansasyonel bazı işlere imza atmış bazı isimlerle olan irtibatları var”

“Tek başına AK Parti’nin iktidar olmasından tedirgin olan, tek başına AK Parti’nin iktidar olması suretiyle Türkiye’de tekrar istikrar döneminin başlayacak olmasından ve Türkiye’nin herhangi bir kaotik süreç yaşamadan istikrarla kalkınmasını devam edecek olmasından kimler rahatsızsa bu saldırı onları memnun etmiştir. Yapmıştır demiyorum, yapan çevreleri çıkaracağız ama onları memnun etmiştir”

“99 acı kaybımız var. 94’ü teslim edildi. 4’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak hasebiyle ailelerine haber edildi. Bugün herhalde bu saatlerde teslim edilmiştir belki de. Bir tanesi de Filistinli olduğu için, Filistin’den ailesinin gelip almasını bekliyoruz”

‘Samimilerse çok kolay, bırakacaklar silahlarını’

“Şimdi Amerikalılara da verdiğimiz mesaj çok açıktır. Amerikalılara ve bütün müttefiklere ve Rusya’ya, Türkiye sınırlarına yakın bir yerde, PYD’ye yapılan silah yardımı, herhangi bir şekilde Türkiye’ye yönelik tehdit halini alırsa ve PYD de PKK gibi sızmalarla veya silah aktarımıyla Türkiye’ye zarar vermeye başlarsa hiç tereddüt etmeyiz, bir an dahi tereddüt etmeyiz. Eğer PYD Irak’a geçerek Irak üzerinden Türkiye’ye girmek suretiyle bir şeye kalkışırsa, yine tereddüt etmeyiz”

“Samimilerse çok kolay, bırakacaklar silahlarını. O zaman PYD’yi başka bir denkleme alırız. Ama PYD, PKK ile bu kadar iç içeyken ve PKK Türkiye’ye saldırırken, bakın Türkiye’de terör yaparak demiyorum, Türkiye’ye saldırırken, müttefik bir ülkenin ya da dost ve komşu bir ülkenin Rusya gibi PYD’ye verdiği silahları kimse meşru kılamaz. Eğer meşru kılınması gereken bir şey varsa o zaman PYD’ye yardım edilmesin, Özgür Suriye Ordusu’na yardım edilsin, Özgür Suriye Ordusu içindeki Kürt tugaylarına, taburlarına yardım edilsin. Onlar gelsinler. Türkiye’ye saldırmayan müzahir bir yapı olarak yanımızda, başımızda bulunsunlar ama kimse ikili bir oyuna kalkışmasın. Kimse Türkiye’yi bu yolla içeride ve dışarıda tedirgin ederek, Türkiye’nin istikrarını tehdit altına alabileceğini düşünmesin”

“Sürüklenen cenaze görüntüleri… Bana ilk geldiği anda ‘soruşturma başlatın’ dedim. Video geldiği anda ‘bunlarla ilgili her türlü işlemi yapacaksınız’ dedim. Bakın biz hukuk devletiyiz. Nasıl vatandaşlarımız için hukuk geçerliyse bürokrasi için de geçerli, nasıl vatandaşlarımızı hemen suçlayamazsak bürokrasiyi de hemen suçlama kültürümüz olamaz. O eskidendi, hani Osmanlı’da bir yeniçeri ayağa kalkar bir-iki kelle vererek o yeniçeri teskin edilmeye çalışılırdı, hukuk devletinde bu olmaz. ‘Aman halk talep ediyor’ diye herhangi bir bürokratı cezalandırdığınız anda ondan sonra cesur kararlar alacak bürokrat bulamazsınız. Ama ne yapılır? Alırsınız, incelersiniz, o zaman da bir karar verdiğinizde gereğini yaparsınız. İşte Cizre’de 2 polis, art niyetli olarak bunları yaptıkları, bu görüntüleri çektikleri, bu görüntüye sebebiyet verdikleri, sürükledikleri için görevden alındı. Bununla farkı şu, onların suçu tespit edildi ve hukuka sevk edilecekler”

Etiketler