Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Davutoğlu: Başkanlık şart!

Davutoğlu: Başkanlık şart!

A Haber canlı yayınında soruları yanıtlayanBaşbakan Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, “Benim görevim ülkede sükuneti sağlamak. Kutuplaşma içinde yeni anayasa yapılamayacağını gördük. Bir tarafta ekonomik kriz olmaması için çaba sarf edeceğiz, öbür tarafta başkanlık sistemi dahil tartışılabilecek bir ortam hazırlayacağız. Anayasa yapacaksak, herkesin kaygısını gözeten yeni bir anayasa olmalı” değerlendirmesini yaptı.

YENİ ANAYASA’YA İTİRAZ YOK

Yeni anayasa konusunda itiraz yok” diyen Davutoğlu, “Denediğimiz şeyleri tekrar tekrar önümüze getirmenin bir anlamı yok. Birikimlerimizi değerlendirmek gerek. Başkanlık sistemi dahil bazı tartışmalar, 27 Nisan e-muhtırası olmasa gündemimizde bile olmayabilirdi. Bütün bu tecrübeler ışığında, Sayın Kılıçdaroğlu’na ön şart getirmeden her şeyi tartışma çağrısında bulunuyorum. 30 sene sonra hiçbirimiz olmayacak. Hizmeti yapıp, devredeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, “Oturalım, konuşalım, en doğru yolu yöntemi bulalım. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yönelttiği yöntemler tartışılmalı. Millet “ne güzel bize getirdin demez”, biz bunu TBMM içerisinde de çözebiliriz. Bizim anlaşmamızla olur. Sistemi değiştirmek için sistemin mekanizmasını kullanmak gerek. İsteriz ki referanduma gitmeye gerek kalmasın” dedi.

SİSTEMİN NET OLMASI GEREK

Davutoğlu, yeni kurulacak yönetim sistemiyle ilgili olarak şu görüşleri ifade etti:“Bir yeni sistem kuracaksak bu sistemin net olması gerek. Karma sistem uygun değil. Millet egemenliği seçtiği vekiller, hükümet üzerinde kullanır. Yetki ve sorumluluk dağılımın net olduğu bir sistem diyorum. Anayasa ne derse o uygulanır. Bunları sürekli gündemde tutarak, bir kriz varmış havası olmasını uygun bulmuyorum.”

Başbakan, doğalgazın kesilmesi söz konusu olmadığını belirterek, “Bunlar uluslararası anlaşmalarla tahkim edildi. Kaybedecek tek taraf olmaz. Burada bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum ama her türlü tedbirleri almaya devam edeceğiz” diyerek vatandaşların bu konudaki endişesini giderdi.

DAVUTOĞLU, BULGARİSTAN YOLCUSU

Öte yandan; Davutoğlu’nun, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un davetine icabetle bugün Bulgaristan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştireceği bildirildi.
Bu arada; Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de telefonla görüştü, görüşmede DAEŞ ile mücadelede işbirliği gibi konular ele alındı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE HALK TAM DESTEK VERİR

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti’nin 1 Kasım’da aldığı yüksek oy oranının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında Başkanlık sisteminin halk tarafından onaylanması olduğunu vurguladı. Kulat, başkanlık referandumu yapılması durumunda başkanlık sistemine halkın tam destek vereceğini dile getirdi.

HALK ÇİFT BAŞLILIK İSTEMİYOR

Kulat, “Türk toplum yapısının çok başlı yönetim sistemine alışık ve uygun olmadığı tarihimize bakınca rahatça anlaşılabilir. Binlerce yıldır tek başlı bir yönetimle yönetilmiş bir toplum yapısından geliyoruz. Tarihsel ve toplumsal durumların bugün ki halka yansıması, halkın çift başlı yönetim istemediğini gösteriyor. Vatandaşlar, bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında uyum olsa da; farklı görüşlerden isimlerin olması durumunda yönetimde kriz çıkacağını bildikleri için daha fazla zaman kaybetmeden başkanlık sistemine geçilmesini istiyorlar” dedi.

HALK TAM DESTEK VERİR

Başkanlık sisteminin halkın ekseriyetinin düşünce yapısına ve yaşantısına uyduğunu belirten Kulat, “Başkanlık sisteminin referanduma götürülmesi durumunda; halkımızın sağcısı, solcusu ayırt etmeden destekledikleri partiden bağımsız olarak başkanlık sistemine tam destek çıkacaklarını düşünüyorum. Çünkü bizim halkımızın hemen hemen her grubu güçlü devlete olan inanç ve isteğini sürdürmektedir” diye konuştu. 

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!