Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Davutoğlu Irak Başbakanı İbadi ile görüştü

Davutoğlu Irak Başbakanı İbadi ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi‘yi telefonla arayarak, Ramadi’de konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı. Davutoğlu ayrıca Ramadi’nin DAEŞ terör örgütünden kurtulmasından ötürü İbadi’yi tebrik etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Davutoğlu, dün Ramadi‘de konvoyuna saldırı yapılan Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile telefonla görüştü. 

Saldırıyı kınayan ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Davutoğlu, ayrıca Ramadi’nin DAEŞ terör örgütünden kurtarılmasından ötürü İbadi’yi tebrik etti. 

Ebadi’nin de telefon görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“Başbakan Davutoğlu, iki ülkenin ulusal güvenliğinin birbiriyle bağlantılı olduğunun altını çizerek, DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin yarattığı tehdidin ortadan kaldırılması yönündeki güçlü irademizi ortaya koymuştur. İkili temelde ve uluslararası koalisyon bünyesinde, DAEŞ’in kontrolü altındaki Irak topraklarının kurtarılması bağlamında, tam eşgüdüm ve işbirliği içerisinde Irak’la birlikte çalışmaya devam edeceğimizi de vurguladı.

Irak Başbakanı İbadi, terörizm tehdidiyle mücadelenin önemini vurgularken, ülkesinin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi beklentisini ifade etti.

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, evvelce ülkemizce yapılan açıklamalar doğrultusunda, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı konusundaki hassasiyetini anladığını ve bu konuyu, Irak’ta faal DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin, ülkemizin ulusal güvenliğine yönelik tehdidiyle etkin mücadele gerekliliğiyle birlikte değerlendirdiğimizi belirtmiş, Musul’un kurtarılmasına yönelik çabalara destek vermeyi kararlılıkla sürdüreceğimizi yinelemiştir. Bu çerçevede, iki ülke yetkililerinin teknik düzeyde gerekli eşgüdümü sağlayabileceğine inandığımızı ifade etmiştir.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!