Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Davutoğlu: Reform üstüne reform yapacağız

Davutoğlu: Reform üstüne reform yapacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte partisinin İstanbul Yenikapı’da düzenlediği mitingde halka hitap etti.
Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından “Sen Ben Yok Türkiye Var, Yenikapı’da Birlik Var, Kardeşlik Var” sloganıyla Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen mitinge helikopterle geldi. Başbakan Davutoğlu’nun geldiği anonsu yapılınca, vatandaşlar Türk bayrakları ve parti flamalarını sallayarak, Davutoğlu’nu selamladı. Davutoğlu, konuşmasına başlamadan önce alanda vatandaşlar tarafından büyük bir Türk bayrağı açıldı. Konuşmasında, “Haydi Bismillah” diyerek başlayan Davutoğlu, alana toplananları sevgiyle muhabbetle selamladığını söyledi.
İstanbul’un ilçelerine selam yollayan Davutoğlu, AK Parti hareketinin tohumunun İstanbul’da atıldığını ifade etti. Davutoğlu, İstanbul’un Türkiye’nin kalbi ve yüreği olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“İstanbul, Balkanların, Asya’nın, Avrupa’nın, Afrika’nın kıtaların düğüm noktasıdır. İstanbul, Türkiye’nin hülasasıdır. Anadolu’nun, Rumeli’nin her bir köşesi bugün bu meydanda. Sivas burada, Kastamonu burada, Malatya burada, Trabzon burada, Konya, Diyarbakır, Mardin, velhasıl Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi burada. Akdeniz burada. Karadeniz, Fırat ve Dicle, Sakarya, Meriç hepsi burada. İşte bugün bütün Türkiye burada, bu meydanda. Birileri bu meydanda toplanan bu kardeşlerimizi, Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Sünni, Alevi diye ayrıştırma, bölme hesapları yapabilir. Ancak burada İstanbullular olarak bulunuyoruz. İstanbullular olarak biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz. İstanbullular bir miyiz? Beraber miyiz? Diri miyiz? İri miyiz? Tek bir yürek miyiz?”

‘DERTLERİ SEÇİMLERİ ENGELLEMEK’

Türkiye’nin bir kere daha terörle imtihan edildiğini söyleyen Davutoğlu, “Askerimiz polisimiz sivil vatandaşlarımız şehit edildiler. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Onlara bir Fatiha okuyalım” diyerek konuşmasına devam etti.
Sözlerini, “O hainler bilsinler ki, Türkiye buradayken hiçbir alçakça eyleme geçit vermeyeceğiz” diyerek sürdüren Davutoğlu, saldırıların Türkiye’nin önünü kesmek için yapıldığına dikkat çekti. Başbakan, “1 Kasım’daki seçimleri engellemek ve milletimizin sandığa yansıyacak iradesini engellemek için yapılıyor. Aziz İstanbullular, 13 yılda sayenizde gelişen Türkiye’nin ayağına çelme taktılar. Ama biz meydanı bu alçaklara bırakır mıyız? Bizim gibi doğa âşıklarına karşı Gezi eylemlerini yaptılar. Sonra 17 Aralık’ta bize devletin içine sığınmış ihanet çeteleri darbe yapmaya çalıştılar. Ardından Kobani olayları diye bir komploya başladılar. Onlarca insanımız öldü. Şu sıralar katil devlet diyen adam o zaman herkesi sokağa döküp kan akıtmıştı. Yasin Börüleri hatırlıyorsunuz” diye konuştu.

“Çocuk katlederek mi barış getireceksiniz?”

Nişantaşı’ndan Kandil’e nefret köprüleri kuranlara karşı AK Parti olarak gönül köprüleri kurduklarını belirten Davutoğlu, Türkiye düşmanlarının elindeki medya gücünü kullandığını dile getirdi. “PKK’yı barış güvercini gibi gösteriyorlar” diyen Davutoğlu, Diyarbakır’da gittikleri çorbacıda şehit olan polisleri hatırlatarak, “Çorbacıyı, çorba içeni öldürerek mi barış güvercini oluyor bunlar” dedi. “Barıştan bahsediyorlar, hendek kazarak mı, çocuk katlederek mi barış getireceksiniz?” diyen Davutoğlu, “Ellerindeki medya gücünü kullanıp bunlar 40 yıllık terör örgütünü barış havarisi gibi gösteriyorlar. Doğu’da terörü kutsayanları, terörün en has destekçilerini makyajlıyorlar, allıyorlar, pulluyorlar, barış güvercini yapmaya çalışıyorlar. Allah aşkına terörden barış güvercini olur mu?” diye sordu.

‘GENÇLERİ ÖLÜMLE TANIŞTIRIYORLAR’

Başbakan Davutoğlu “Bunların yaşamayla, yaşatmayla sorunları var. Bunlar gencecik çocukları dağa çıkarıp ölümle tanıştırıyorlar. Kendilerinden olmayana, yaşam hakkı tanımıyorlar” ifadelerini kullandı. Davutoğlu şunları kaydetti:
“Karşımıza gelenleri bir rüzgar gibi esip geçeceğiz. Herkes emin olsun, bu ülkenin her insanının canı da hukuku da bize emanettir. Teröre asla izin vermeyeceğiz. Silahlar gömülünceye, terör sona erinceye, bütün dağlarımız, ovalarımız, vadilerimiz temizleninceye kadar kararlı şekilde mücadele edeceğiz. Bilin ki dirliğimize, birliğimize, kardeşliğimize kastedenler mutlaka kaybedecek.”

“13 YIL, TÜRKİYE’NİN ALTIN YILIDIR”

Türkiye’de 7 Haziran’dan sonra 4 siyasi yolun kendini gösterdiğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:
“Biz AK Parti olarak uzlaşma ve birlik siyaseti yürüttük. Kılıçdaroğlu ne dedi? Biz bir blokuz. CHP-MHP-HDP. Bunu denediler. Peki yüzde 40 oy almış bir partiyi dışarı atmak mümkün mü? Biz koalisyon için CHP ile görüştük. Bunlar ne dedi? 13 yıl Türkiye için bir yıkım dönemiydi. Biz bunu onaracağız dediler. Ne haddinize. 13 yıl Türkiye’nin altın yılıdır. CHP ile de anlaşamayacağımız ortaya çıktı.”

“NOTU MİLLET VERECEK”

Konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştiren Başbakan, “Yaptığımız her teklife ‘hayır’ diyecek Bahçeli, siyaseti kilitleyecek, terörle mücadelede bizi yalnız bırakıp sonra da milletten oy isteyecek. Allah aşkına millet ona inanır mı, zor zamanda elini taşın altına koymayana, millet bir daha emanet verir mi? Vermeyecek. Geçti o günler Sayın Bahçeli. Milletimiz senin notunu verdi. 1 Kasım’da da millet herkese notunu verecek inşallah” dedi.

‘HDP KADAR SAMİMİYETSİZİ GELMEDİ’

“HDP kadar samimiyetsiz bir siyasi oluşum daha gelmemiştir” diyen Başbakan Davutoğlu, “Bu partinin yöneticileri, temsilcileri mütemadiyen yalan söylüyorlar, milletin zekasına hakaret ediyorlar. ‘Türkiye partisi olduk, oluyoruz, olacağız’ diyerek millete şirin görünmek istiyorlar, sonra da Türkiye üzerinde operasyon yapan dış mihrakların terör oyununa alet oluyorlar” diye konuştu.
1 Kasım sonrası yeni bir Anayasa hazırlanacağını belirten Başbakan Davutoğlu, “Allah’ın izniyle 1 Kasım’da sizlerden emaneti alacak, tıpkı geçmişte yaptığımız gibi reform üstüne reform yapacağız. Özgürlükçü, katılımcı demokrasiyi esas alan, Türkiye’ye yakışan yepyeni bir Anayasa yapacağız. Bütün meselelerin çözüm yerinin Meclis ve siyaset kurumu olduğunu, herkes bilecek ve hazmedecek” dedi.
İSTANBUL AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!