Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

DBP’li belediye, PKK’nın kazdığı hendekleri temizleyecek firma arıyor

DBP’li belediye, PKK’nın kazdığı hendekleri temizleyecek firma arıyor

İdil Belediye Başkanlığı, ilçe merkezindeki Yenimahalle ile Turgut Özal Mahallesi’ndeki cadde ve sokaklarda teröristlerin kazdığı 100’ü aşkın hendek ve oluşturulan barikatlarla ilgili “Hendeklerin kapatılması, cadde ve sokaklardaki taşların, molozların temizlenmesi” işi için ihale açtı. Elektronik Kamu Alımları’ndan (EKAP) duyurulan açık ihale 2 Kasım’da yapılacak. Fen İşleri Müdürlüğü’nce yürütülecek ihalenin şartnamesinde 2 yıllık tecrübeli inşaat mühendisi veya mimarın çalıştırılması ve 35 günde işin tamamlanması şart koşuldu.
İdil Belediye Başkanı Mehmet Muhdi Aslan yaptığı açıklamada, hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için belediyeye ait iş makinesi bulunmadığından ihaleye çıktıklarını öne sürdü.
PKK’nın güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik başlattığı saldırıların ardından terör örgütünün yöneticilerinden gelen talimat üzerine bölgedeki bazı DBP’li belediyeler “öz yönetim” ilan etmiş, bunun yanı sıra terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H tarafından birçok kentte hendekler kazılmış ve patlayıcılarla tuzaklar hazırlanmıştı. Bölgedeki birçok belediye aracı ve çalışanının hendeklerin kazılmasına katkı sağladığı tespit edilmiş ve haklarında işlem başlatılmıştı.
Van’ın Şehit Fırat Mahallesi’nde 12 Ağustos’ta DBP’nin yönetimindeki Edremit Belediyesi’ne ait kepçe kullanılarak teröristlerce hendek kazılmıştı. Şırnak’ın Cizre ilçesinde polislerin ilerleyişi engellemek isteyen terör örgütü PKK mensuplarının belediyenin iş makineleriyle hendek kazması, patlayıcı infilak ettirmesi ve güvenlik güçlerine pusu hazırlıkları da insansız hava araçlarının kameralarına yansımıştı.
Cizre’de Nur, Cudi ve Yafes başta olmak üzere çeşitli mahallelerde açtıkları hendekler ve oluşturdukları barikatlarla ilçeyi yaşanmaz hale getiren teröristlerin, bu çalışmalarında DBP’nin yönetiminde bulunan Cizre Belediyesine ait iş makinesi ve kamyonları kullandığı belirlenmişti. ŞIRNAK AA

Etiketler