Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dedesi için geliştirdiği proje birincilik getirdi

Dedesi için geliştirdiği proje birincilik getirdi

Öğrencilere bilimi sevdirerek onları yaratıcı düşünmeye ve yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek amacıyla Samsung tarafından Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Multi Channel Developers (MCD) iş birliğiyle düzenlenen yarışmanın ödül töreni yapıldı.

Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, törende yaptığı konuşmada, geleceğin mucitlerini yetiştirebilmek için bugünün çocuklarının, yaratıcı düşüncelerle donatılması ve sevgiyle büyütülmesi gerektiğini ifade etti. 

Yıldız, okullarda, bir müfredat çerçevesinde verilen bu desteğe, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra üniversitelerin de katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung da Samsung’un sosyal sorumluluk vizyonunun odağında eğitimin olduğunu ve Türkiye’deki çalışmalarını da bu vizyonla kurguladıklarını dile getirdi.

Joung, dünyayı şekillendirip, değiştirecek olan enerji ve coşkuyu taşıyan genç neslin, Türkiye’yi inovasyonda öncü konuma getireceğini inandıklarını kaydetti. 

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa da bu yarışmanın, çocukların hayal güçlerini kullanarak, yaratıcılıklarını geliştirmek üzere gerçekleştirilen önemli bir proje olduğunu söyledi.

Çapa, bugünün dünyasında tek sürdürülebilir rekabet avantajının hem bireyler hem şirketler hem de ülkeler için yaratıcılık olduğuna dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Yıldız, Joung, Çapa, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Oflaz Medya Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya yarışmanın birincisi Armağan Sevim’e ödülünü verdi.

– “Çok şaşırdım” 

Armağan Sevim, tören sonunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, projesini, dedesi için geliştirdiğini anlattı.

Dedesini ziyarete gittiğinde, ilaçlarını zamanında almadığını bazen de unuttuğunu gözlemlediğini aktaran Sevim, “Dedem bazen de ilaçlarını üst üste içtiğinden ona faydalı olması gereken zararlı olduğunu gördüm. Bu yüzden bu projeyi geliştirdim” dedi. 

Projesinin nasıl çalıştığını anlatan Armağan, “Benim projemde beş ilaç kutusu ve bölme var. Saatini kurduğumuzda, cihaz sesli olarak ‘sabah ilaç vakti’ diyerek hastamızı uyarıyor. Böylece hastanın, ilacını üst üste içme ya da unutma imkanı ortadan kalkıyor” diye konuştu.

Armağan, ikinci ya da üçüncülüğü beklediğini, birinci olduğunu duyduğunda çok şaşırdığını dile getirdi. 

Yarışmaya, ülke genelinde ortaokul düzeyinde öğrenim gören 687 öğrenci, çevre, enerji, sağlık ve teknoloji dallarında katıldı. 

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!