Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Değerler ailede korunur

Değerler ailede korunur

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ailenin çok önemli bir kurum ve varoluşun temel öğelerinden biri olduğunu belirterek, “Cenab-ı Hakk’ın korunmasını istediği beş temel değerimizin; canın, dinin, malın, aklın ve neslin en iyi şekilde, sağlıklı bir biçimde korunacağı yer ailedir” dedi.

“Aile Okulu” eğitim programına katılan Müftü Yılmaz, dini hayatın önce ailede yaşanılarak öğrenilen bir husus olduğunu, yapılan araştırmalarda “Dini ve dini hayatı nereden öğrendiniz?” sorusuna insanların yüzde 50’sinin “aile” cevabını verdiğini söyledi.

“BATI’DA AİLE KURUMU ÇATIRDIYOR”

Ailenin çok önemli bir kurum ve varoluşun temel öğelerinden biri olduğunu belirten Yılmaz, “Aile özellikle Batı toplumlarında ciddi yaralar aldı ve çatırdıyor. Evlilik kurumu neredeyse yok, birlikte yaşama var, ciddi manada boşanmalar var” diye konuştu.

Türkiye’de de görsel medyanın yaygınlaşması, televizyonların ortaya koyduğu diziler, sosyal hayatla ilgili özendirici tavırlar, insanların tecessüsünü aleyhte gösteren birtakım yayınlar ve nihayet birlikte yaşama anlayışının yaygınlaşmasının aileye çok ciddi hasarlar verdiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “Ama biz biliyoruz ki, Cenab-ı Hakk’ın korunmasını istediği beş temel değerimizin; canın, dinin, malın, aklın ve neslin en iyi şekilde, sağlıklı bir biçimde korunacağı yer ailedir. Yüce dinimiz toplumsal bir sorumluluk olarak aile kurmayı omuzlarımıza yüklemektedir.”

“SABIR VE SADAKAT SAHİBİ OLUNMALI”

Yılmaz, fakirlik korkusuyla evlenmeyenlere de tavsiyede bulunarak, “Fakirlik sebebiyle evlilikten korkanlara da adeta bir vaadi ilahi gibi Allahü Teala; ‘Allah, onları fazlından zengin kılacaktır’ buyurarak genel algılarımızı ters yüz etmektedir. Bizde ‘iş ve aş olmadan eş olmaz’ diye genel bir algı var. Bu ayeti kerime önce eş diyerek işi ve aşı fazlından ihsan edeceğini buyuruyor” değerlendirmesini yaptı.
Evliliği sürdürebilmenin önemine vurgu yapan Yılmaz, “Evlenmek elbette güzel ama önemli olan evliliği sürdürebilmek, aile olabilmek ve bu yuvanın devamını sağlamaktır, bunun için de bilgi sahibi olmak, hazım sahibi olmak, sabır ve sadakat sahibi olmak ve sonunda mutlu bir aile kurabilmektir” ifadelerini kullandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri