Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Değişik terör odaklarının koordineli saldırısıyla karşı karşıyayız’

'Değişik terör odaklarının koordineli saldırısıyla karşı karşıyayız'

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Birbiriyle sanki ayrıymış gibi duran değişik terör odakları tarafından adeta eş zamanlı ve koordineli bir saldırı ile karşı karşıyayız” dedi.

Yılmaz, TRT Haber televizyonunda katıldığı canlı yayında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Terör saldırılarıyla ilgili bir soru üzerine Yılmaz, “Birbiriyle sanki ayrıymış gibi duran değişik terör odakları tarafından adeta eş zamanlı ve koordineli bir saldırı ile karşı karşıyayız” ifadesini kullandı. 

Siyasi partilerin teröre karşı ortak bir tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Birlik beraberlik içerisinde topyekun bir tavır geliştirdiğimizde terörü yapanlar ve arkasındaki yapılar ‘artık bu terör Türkiye’ye işlemiyor’ diyecekler. İnşallah önümüzdeki dönemde bu tablo da gerçekleşecektir. Maalesef zaman zaman bazı siyasilerin, bazı organizasyonların bu saldırıları siyasi ranta dönüştürmeye çalıştıklarını görüyoruz. Bu gerçekten üzüntü verici. Bu konuyu siyaset üstü görmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu. 

Terörden en büyük darbeyi Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindeki vatandaşların aldığına dikkati çeken Yılmaz, Türkiye’nin bu hastalıktan kurtulmasını istediklerini söyledi.

Yılmaz, demokrasinin ve kalkınmanın düşmanının terör olduğunu, özgürlüklerin yaşanmasını engellediğini ifade ederek, terörün olduğu yerde ticaretin ve turizmin de darbe aldığını belirtti. 

“Bir hükümete, bir devlete ‘katil’ demek çok ağır bir suç”

Terör saldırılarının devlet tarafından yapıldığı iddialarını da değerlendiren Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bir hükümet kendi ülkesinde huzursuzluk çıksın ister mi? Bunu söyleyenlere sormak lazım, hangi delile, hangi bilgiye dayanarak bunu söylüyorsunuz? Tam aksine bu tür söylemler terör örgütünün değirmenine su taşıyor. Ben bunları çok haksız buluyorum. Bir hükümete, bir devlete ‘katil’ demek çok ağır bir suçtur. Bu suçlamayı yapanların çıkıp bunu ispat etmeleri lazım. Bunun ne bir delili ne de akli bir gerekçesi var. Geçmişte Türkiye’nin tarihinde ‘derin devlet’ dediğimiz yasa dışı oluşumlar, çeteleşmeler oldu ama bugün Türkiye demokratik bir devlet. Halen bu eski Türkiye’nin kodları ile konuşanlar bugünkü Türkiye’ye yazık ediyorlar. Ben bunu siyasi sorumsuzluk olarak görüyorum. Bu tür argümanlar ortaya koyanlar ve halkı böyle galeyana getirmeye çalışanlar kargaşaya yol açarak daha büyük bedeller ödenmesine sebep oluyorlar.”

Yılmaz, çözüm sürecinin özü itibarıyla doğru bir süreç olduğunu belirterek, terör örgütünün bu sürece riayet etmediğini, gençleri dağa sevk ettiğini, daha fazla silahlanmaya gittiğini, çözüm sürecini de yaygın ve sistemli bir şekilde istismar ettiğini söyledi. 

Etiketler