Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Değiştirin bu yemini

Değiştirin  bu yemini

Devletçilik ilkesine bağlı kalacağına and içen bir liberal… Milliyetçi olduğuna yemin eden bir enternasyonalist… ‘’Namusuma şerefime Atatürkçüyüm’’ diyen bir İslamcı, bir Kürtçü, bir komünist, bir ultra demokrat… Bu garabeti icbar eden sistemi savunmak, muhafaza etmek akıl kârı değil. Herkesi ”Atatürkçüyüm” demeye zorlamak müstebitliktir, totaliterliktir ve çok da komiktir.
Yeni anayasa konuşulurken milletvekili yeminini değiştirmeyi, bu riya dayatmasına bir son vermeyi de mutlaka konuşmak lazım. ”Ülkemin esenliği için çalışacağıma and içerim” denilsin geçilsin; uzatmanın ne âlemi var? Fikir ve ifade özgürlüğü diyeceksin, çoğulculuk diyeceksin, demokrasi diyeceksin, ama bunları sağlamakla ve geliştirmekle görevli olan milletvekillerini “Tek Adam”a ve O’nun ideolojisine bağlılık sözü vermeye zorlayacaksın… Bu sözün genellikle sözde kaldığını, dünyanın dönmesi gereği zaten öyle kalmaya mahkum olduğunu bile bile, bunu bir halt sanacaksın… Gerçekten komik.